Profil PRO hráče: Tomoharu Saito

Jarda Bílek vám představuje hráče, který je jedním z nejlepších a nejoblíbenějších hráčů profesionálního Magicu a vynikající deck konstruktér. Tomoharu Saito je však i kontroverzní osobnost.

Pokud se v historii objeví významná osobnost, můžete téměř jistě vsadit boty na to, že bude také z jistého pohledu velmi kontroverzní. Co je pro jednoho úspěch či kvalita, může pro druhého být pro neúspěch a jasná vada. U „jasně“ historických postav, které jsme nemohli nikdy zažít, či potkat osobně jako je třeba Napoleon či Pol Pot je pochopitelně těžké udělat si co nejlepší obrázek, aniž bychom se mohli vyhnout zkreslujícímu efektu.


 

TOMOHARU SAITO

narozen 14. prosince 1983

Nejvýznamnější turnajové úspěchy:

5x Pro Tour top8 (1.místo na týmovém PT Charleston)

19x Grand Prix top8 (4x 1.místo)

Player of the Year 2007


 

U současných osobností je zase někdy velmi těžké vymanit se ze zkreslení mediálního, jež působí podobně jako „camera obscura“ na mladého proletáře. Navíc, je kontroverze nutně špatná? Co když s sebou velké činy nesou vždy krvavé oběti a hledání křišťálově čistých hrdinů je jen forma pokrytectví, či příklad morálního fetišismu?

V dnešním článku bych se rád na jednu kontroverzní osobu podíval a dopředu vím, že se v názoru na ní rozcházím dokonce i s některými kolegy z týmu Tolarie. (pozn. Petra Brožka - Je otázka, zda je správné absolutně odmítnout někoho právě na základě určitých excesů. To mi přijde jako přílišně zjednodušující pohled na věc. Pro mě osobně je přínos Tomoharu Saita natolik významný, že je i přes diskvalifikaci za podvod, stále mým Magicovým vzorem číslo jedna. Samozřejmě odmítám zdržování jako podvod, ale tato stránka T. Saita pro mě není důvodem k jeho komplet zavržení.)

Ano tématem mého dnešního vyprávění nebude nikdo jiný, než Tomoharu Saito. Tomoharu je bez diskuze jeden z nejlepších a nejoblíbenějších hráčů profesionálního magicu, vynikající konstruktér a pochopitelně i velmi kontroverzní osobnost, protože byl během své čtrnáctileté kariéry již dvakrát diskvalifikován za to, co lze definovat jako podvádění.

Na úvod je rozhodně korektní přiznat, že z mého úhlu pohledu je podvádění rozhodně špatné a nechovám příliš sympatií k někomu, kdo z něj byl usvědčen vícekrát a ještě se tradují historky o jeho dalších pochybných akciích, na které však nikdy nikdo neupozornil.

Tomoharu Saito si svou premiéru na Pro Touru odbyl v roce 2000 na PT Chicago. Turnaji dominovaly tři archetypy RG ohně, Wx rebelové a UW control. Metagame odpovídala známé hře kámen nůžky papír. Control porážel ohně, ohně rebely a rebelové kontrol. Saito vsadil na UW control a obsadil 83. místo, což sice nestačilo na peníze, ale zápis do historie to byl, protože se jeho balíček objevil mezi nejlepšími balíčky z turnaje.

UW control
4 Adarkar Wastes
4 Coastal Tower
10 Island
7 Plains
3 Blinding Angel

4 Counterspell
4 Wrath of God
4 Accumulated Knowledge
3 Absorb
3 Fact or Fiction
3 Dismantling Blow
3 Tsabo's Web
2 Mageta the Lion
2 Opt
2 Thwart
2 Daze

Sideboard:
4 Last Breath
3 Rootwater Thief
3 Misdirection
2 Circle of Protection: Green
1 Dismantling Blow
1 Mageta the Lion
1 Circle of Protection: Red

 

Hned v té samé sezoně byl Saito velmi blízko prvnímu velkému výsledku. Na mistrovství APACu (tehdy měl své mistrovství každý větší region) se probojoval až mezi nejlepších osm. Zde mu však nabídl jeho čtvrtfinálový soupeř, že se vzdá a rozdělí si ceny napůl, protože se nemůže z časových důvodů účastnit případného finále. To se nelíbilo rozhodčím a Saita, jeho soupeře i tlumočníka diskvalifikovali z turnaje pro uplácení. Jen pro úplnost dodávám, že na zmíněném turnaji vsadil Saito na BR „machine head“, což byl tehdy vcelku populární balíček. O čemž svědčí například to, že na něj vsadili oba finalisté mistrovství ČR v téže sezoně.

Machine Head

4 Rishadan Port
3 Urborg Volcano
4 Sulfurous Springs
6 Mountain
7 Swamp

4 Blazing Specter
4 Phyrexian Scuta
4 Plague Spitter
2 Skizzik
4 Terminate
4 Duress
3 Urza's Rage
2 Chimeric Idol
2 Void
3 Vendetta
4 Dark Ritual

Sideboard:
2 Flametongue Kavu
2 Engineered Plague
2 Void
2 Slay
1 Urza's Rage
2 Pyre Zombie
2 Blood Oath
2 Scorching Lava

 

Saito se na velkém magicovém turnaji ukázal až o dva roky později, kdy uhrál top8 na GP Nagoya. Tehdy se hrál Mirrodin block, což je zatím pro hraní magicu velmi smutná éra, protože ji doprovázel největší odliv hráčů v historii. Tomoharu se však silou afinity nenechal odradit, vyzbrojil se UW controlem a odnesl si osmé místo. Zajímavostí je, že o týden později vsadil na stejný balíček Gabriel Nassif a celý první den nadával, jak špatnou volbu udělal a jak zoufalý ten UW control vlastně je.

 

UW control

3  Coastal Tower
4  Flooded Strand
8  Island
8  Plains
2  Temple of the False God

3  Eternal Dragon
3  Exalted Angel

2  Akroma's Vengeance
3  Annul
4  Decree of Justice
1  Decree of Silence
4  Mana Leak
4  Relic Barrier
3  Rewind
4  Thirst for Knowledge
4  Wrath of God

Sideboard
1  Annul
3  Circle of Protection: Red
1  Decree of Silence
1  Exalted Angel
2  March of the Machines
4  Purge
3  Stifle

 

Hned o rok později uhrál Tomoharu první top 8 na PT. Jednalo se o limited turnaj tříčlenných týmu a v kontextu předešlých událostí je zajímavé, že v semifinále prohrál Saitův tým s týmem Gabriela Nassifa a Saito s Nassifem.

Tomoharu se však nenechal odradit a hned na příštím turnaji týmu už strhl veškerou mediální pozornost na sebe. Tedy na sebe a svůj tým, když ho dovedl až k výhře na PT Charleston 2006. Turnaj se hrál v dosud neopakovaném formátu týmový block constucted. Vtip formátu byl v tom, že celý tým měl k dispozici maximálně čtyři kopie jedné karty. Postavit tak ve formátu plném zlatých karet a vícebarevných strategií tři dobré balíčky byl opravdu tvrdý oříšek a Japonci tehdy celkově ukazovali, že jsou v deck konstrukci poněkud napřed. Bylo tak možné sledovat například tým, který měl v jednom balíčku dvě kopie karty xy maindeck a v dalších dvou po jedné v sideboardu atd, prostě podle mého názoru to byla opravdu radost sledovat. (pozn. Zajímavostí je, že T.Saito dal měsíc před turnajem výpověď v práci, aby se mohl naplno věnovat přípravě).

BWR aggro

4  Blood Crypt
2  Boros Garrison
4  Godless Shrine
4  Mountain
4  Sacred Foundry
5  Swamp

4  Dark Confidant
4  Giant Solifuge
4  Lyzolda, the Blood Witch
4  Rakdos Guildmage
4  Skyknight Legionnaire

2  Boros Signet
4  Demonfire
4  Hit // Run
4  Lightning Helix
3  Seal of Fire

Sideboard
4  Char
2  Orzhov Pontiff
3  Rise // Fall
1  Seal of Fire
1  Skeletal Vampire
4  Sunhome Enforcer

 


Že se nejednalo o nahodilý výsledek, potvrdil Tomoharu Saito hned na dalším PT, když se opět umístil mezi nejlepšími osmi, avšak smolně podlehl pozdějšímu vítězi. Formátem byl draft Time Spiral blocku a hrálo se v Japonsku, takže zde vlastně Tomoharu a další bránili domácí půdu.

Hned na dalším Pro Touru v Ženevě skončil Tomoharu „jen“ sedmnáctý, ale vše si vynahradil na následujícím PT. To se opět konalo v Japonsku a Tomoharu zde uhrál dokonce top4, když v Yokohamě podlehl až v semifinále pozdějšímu vítězi. Formátem byl Time Spiral block constructed. Metagame se vykrystalizovala poměrně zajímavě. Před Yokohamou to vypadalo na souboje bílých koní a po ní už šlo jen o souboje UBx controlů s kartou Mystical Teaching. Každopádně Saito šel proti proudu a vsadil na poměrně originální RG aggro.

 

RG aggro

4  Forest
15  Mountain
2  Pendelhaven
4  Terramorphic Expanse

4  Blood Knight
4  Magus of the Scroll
4  Mogg War Marshal
4  Sulfur Elemental
4  Timbermare
3  Assault // Battery
4  Fiery Temper
4  Rift Bolt
4  Stormbind

Sideboard
4  Browbeat
4  Dead // Gone
3  Utopia Vow
4  Wildfire Emissary

 


Time Spirala představovala pro Saita doslova zlatý důl, protože hned o pár dnů později ve stejném formátu vyhrál GP ve Štrasburku. Jen si místo RG aggra, vzal tentokrát jen monored. Forma se ho však držela i nadále. Následující tři GP ve stejném formátu mu sice už žádnou top8 nepřinesly, ale osmnácté a devatenácté místo rozhodně nebylo k zahození. Všechny zmíněné výsledky přispěly k tomu, že se Tomoharu Saito se stal hráčem roku 2007.

Monored aggro

3  Molten Slagheap
20  Mountain
2  Pendelhaven

4  Blood Knight
4  Greater Gargadon
4  Magus of the Scroll
4  Mogg War Marshal
4  Sulfur Elemental

4  Browbeat
3  Dead // Gone
4  Disintegrate
4  Rift Bolt

Sideboard
4  Avalanche Riders
1  Dead // Gone
4  Keldon Marauders
3  Wildfire Emissary
3  Word of Seizing

 


V sezoně 2008 se neprosadil Tomoharu ani na jednom z prvních dvou Pro Tourů, nicméně si to trochu vynahradil na několika GP a pochopitelně na posledním PT sezony v Berlíně. Avšak začněme od začátku. Ve Vídni se hrál extended, kterému dominoval kombo balíček dnes známý jako dredge. Celý formát tak byl extrémně zdegenerovaný, protože v první hře to měl dredge vždy lepší a potom záleželo na tom, kolik karet proti němu má kdo v sideboardu.

Aby noční můra byla kompletní, představuje dredge dodnes unikátní magicový archetyp, protože vlastně neprovozuje interakci se soupeřem. Místo ní si vlastně skládáte solitare, akorát ani vy sami často nedovedete ovlivnit výsledek. Takže celkový herní efekt nic moc, ale výhra se vždy počítá. Saito tehdy vsadil právě na dredge a i když měli tehdejší hráči své Tormod´s Crypty a Leyliny snad i v hotelu pod polštářem, stačilo to na třetí místo.

Dredge
4  Cephalid Coliseum
3  Flooded Strand
1  Island
3  Polluted Delta
4  Watery Grave

1  Akroma, Angel of Wrath
1  Cephalid Sage
1  Flame-Kin Zealot
4  Golgari Grave-Troll
1  Golgari Thug
3  Ichorid
4  Narcomoeba
4  Putrid Imp
4  Stinkweed Imp

4  Breakthrough
4  Bridge from Below
3  Cabal Therapy
4  Careful Study
2  Darkblast
3  Dread Return
2  Tolarian Winds

Sideboard
1  Akroma, Angel of Wrath
1  Cabal Therapy
1  Darkblast
4  Chain of Vapor
4  Leyline of the Void
4  Pithing Needle

 


Podobně dobře si vedl na dalším contructed GP v Evropě a to opět ve Štrasburku. Jen místo Time Spiral blocku přišla ke slovu tradiční dvojka. Tomoharu vsadil na fritku a opět hrál ve finále, bohužel pro něj, ho však tentokrát soupeř pokořil. Zajímavostí je, že podobně jako ve Vídni dredge i zde byla fritka naprosto provařená a připraven na ní byl, až na mě, naprosto každý.


K tomu se váže poměrně zajímavá historka. Tento turnaj jsem hrál po více než roční pauze, čistě protože mě na poslední chvíli přemluvil Petr k účasti. Netušil jsem moc o tehdejší dvojce a na internetu vysledoval, že nejhranějším balíčkem je fritka.

Fritka dost prohrávala s tehdejším UW controlem. Očekával jsem tedy, že bude na předních stolech přetlak kontrolů a fritka se neprosadí. Poučen z pokeru, kde se přizpůsobujete metagame někdy radikálně více, než v magicu vzal jsem si UB control. Ten nedovedl pro fritce odehrát ani hru, ale s controlem zase nemohl prohrát.

Paradoxně podobný balíček hrál o týden dříve na francouzkém mistrovství Wafo-tapa, což mě jen povzbudilo v mé volbě. Na turnaji jsem však naprosto pohořel, co více přímo shořel, pod záplavou fritek. Odnesl jsem si tak z turnaje velmi důležité ponaučení. A totiž, že většina hráčů nezmění balíček týden před turnajem prostě jen, protože proti němu existuje antideck.

Aby toho nebylo málo, připravila má přitomnost o výrazně lepší výsledek i Petra, kterému jsem namluvil, že jeho fritka může porážet jen jiné fritky a tak by měl mít na ně nasaidováno dopředu. Petr tak přidal do základu více pašíků a místo 2/2 rytiřů manové kameny aby byl rychlejší. První den přežil, nicméně ve druhém více než top64 uhrát nedokázal.

Snad mu malá finanční výhra byla dostatečnou kompenzací za mou špatnou teorii. A konečně se k tématu váže, ježe jedna historka.

O dva roky později jsem hrál GP v Los Angeles a bydlel spolu s Martinem Jůzou a Wafo- Tapou na hotelu. Jeden večer jsme seděli na večeři v nějaké restauraci a bavili se o magicu, turnajích a tak. Přišla řeč na tuto sezonu a já se Wafo-Tapy zeptal, jak proboha mohl porážet na francouzkém mistrovství s tím UB controlem tu fritku, že mě to ve Štrasburku vůbec nešlo. On se na mě podíval a povídá: „Mě to taky nešlo, ale v coveragi z toho mistrovství napsali, že to jde“.


 

Monored aggro

2  Keldon Megaliths
22  Snow-Covered Mountain

4  Ashenmoor Gouger
4  Blood Knight
4  Demigod of Revenge
4  Figure of Destiny
4  Magus of the Moon
4  Magus of the Scroll

4  Flame Javelin
4  Incinerate
4  Skred

Sideboard
3  Everlasting Torment
2  Faerie Macabre
3  Murderous Redcap
1  Smash to Smithereens
4  Spitebellows
2  Sulfurous Blast

 


Velké finále sezony se, jak jsem již řekl, odehrálo v Berlíně. Zde vsadil Tomoharu podobně jako další na kombo elfy s Glimpse of Nature. Opět se jednalo o jeden z nejlepších a nejsilnějších balíčků v historii. Původně se jednalo o tajný balíček, jehož složení znalo jen pár zasvěcených. Několik týdnů před turnajem se však na serveru Magic-League umístnil v top8 někdo s naprosto hroznou verzí tohoto decku a tak nakonec šlo o druhý nejhranější balíček turnaje, avšak rozhodně nejlepší a kdo nehrál elfy, neměl téměř šanci uspět.

Jak tehdy řekl Martin Jůza: „Nejhorším matchupem byl mirror a tam máte pořád minimálně padesát procent“. V top 8 tak nakonec skončilo hned šest hráčů elfů. Mimo Saita to byl například LSV a československé duo Jůza, Zatlkaj.

Elves!

16  Forest
1  Pendelhaven

4  Birchlore Rangers
4  Elvish Visionary
4  Heritage Druid
4  Llanowar Elves
4  Nettle Sentinel
1  Predator Dragon
1  Regal Force
1  Viridian Shaman
4  Wirewood Hivemaster
4  Wirewood Symbiote

4  Glimpse of Nature
4  Chord of Calling
4  Summoner's Pact

Sideboard
2  Blasting Station
1  Ethersworn Canonist
3  Fecundity
3  Gleeful Sabotage
1  Goblin Sharpshooter
1  Orzhov Pontiff
3  Thorn of Amethyst
1  Viridian Shaman

 

Pro Saita však nepředstavoval překážku ani Alara Block. Na rozdíl od jiných se na nové podmínky velmi dobře adaptoval a hned zkraje uhrál top8 na limited GP v Melberne. Následujících pár týdnu poměrně tápal, ale jen proto, aby se hned potom znovu nesmazatelně zapsal do MTG historie. Vyhrál totiž hned dvě extended GP v řadě. Dokonce hrál i dvakrát stejný balíček, kterým bylo zoo. Jen verze se poměrně lišily a jak si můžete ověřit, jen opět dokazují, že je Saito opravdový mistr v adaptování na metagame.

Zoo

4  Bloodstained Mire
1  Forest
1  Mountain
1  Plains
2  Sacred Foundry
3  Stomping Ground
1  Temple Garden
4  Windswept Heath
4  Wooded Foothills

3  Gaddock Teeg
1  Isamaru, Hound of Konda
4  Kird Ape
4  Mogg Fanatic
4  Tarmogoyf
4  Wild Nacatl
4  Woolly Thoctar

2  Incinerate
4  Lightning Helix
4  Path to Exile
3  Seal of Fire
2  Umezawa's Jitte

Sideboard
1  Ancient Grudge
3  Oblivion Ring
4  Pyrostatic Pillar
3  Ranger of Eos
1  Rule of Law
3  Volcanic Fallout

Zoo (o týden později)

4  Bloodstained Mire
1  Flooded Strand
1  Forest
1  Mountain
1  Plains
2  Sacred Foundry
2  Stomping Ground
1  Temple Garden
2  Treetop Village
4  Windswept Heath
4  Wooded Foothills

4  Ethersworn Canonist
4  Kird Ape
3  Knight of the Reliquary
4  Mogg Fanatic
3  Ranger of Eos
4  Tarmogoyf
4  Wild Nacatl

4  Lightning Helix
4  Path to Exile
3  Umezawa's Jitte

Sideboard
1  Ancient Grudge
2  Elspeth, Knight-Errant
3  Fire Whip
3  Gaddock Teeg
1  Choke
2  Oblivion Ring
1  Ranger of Eos
2  Rule of Law

 

Po žních na GP se musel Tomoharu v roce 2009 smířil s poměrně střídmou PT sezonou, protože své tři účasti proměnil jen v jeden money finish, jenž byl ještě na hony vzdálen top 8. Velmi pěkně měl však rozehráno mistrovství světa v Římě. I zde však nakonec obsadil jen 19. místo (o top8 ho v posledním kole připravil Adam Koska).

Z tohoto turnaje je však velmi zajímavý balíček, jenž hrál na extended. Tak jako v minulosti náležitě ukázal, že formátu rozumí a přišel (nečekaně) s novou verzí Zoo (decklist před turnajem poskytl i pozdějšímu mistrovi světa Andre Coimbrovi).

Geneze balíčku je opět poměrně zajímavá. Nedlouho před mistrovstvím světa se hrál Pro Tour ve stejném formátu, který vyhrál Brian Kibler se svým „Big Zoo“.

To se tak stalo adeptem na nejočekávanější balíček extentendové části mistrovství světa a hráči se na to snažili nějak adekvátně reagovat. Mirror dvou „Big Zoo“ byl jen o tom, kdo dovede seslat/udržet více pašíků především Baneslayer Angela. Saito tak přidal modrou a poněkud překvapivě Bant Charm, díky čemuž měl o zabíjení navíc a zároveň i odpověď na různá comba.

Pro zajímavost jen doplním, že o přibližně dva roky později hrál na prvním modernovém PT velmi podobný balíček Brian Kibler a pojmenoval ho Counter Cat, protože často sesílal Nacatly a bránil je rušením v podobě Bant Charmu a Negatu. Jak vidíte přední světový konstruktéři se často navzájem ovlivňují více, než to na první pohled vypadá.

 

Bant Zoo

4  Arid Mesa
1  Forest
1  Hallowed Fountain
1  Island
4  Misty Rainforest
1  Plains
1  Sacred Foundry
4  Scalding Tarn
1  Steam Vents
2  Stomping Ground
2  Temple Garden
1  Treetop Village

4  Baneslayer Angel
4  Knight of the Reliquary
4  Noble Hierarch
4  Tarmogoyf
4  Wild Nacatl

4  Bant Charm
4  Lightning Bolt
3  Lightning Helix
4  Path to Exile
2  Umezawa's Jitte

Sideboard
4  Meddling Mage
4  Negate
4  Ravenous Trap
3  Tormod's Crypt

 


Top 8 uhrál Saito na následujicím extented GP, kde však poměrně překvapivě nevsadil na Zoo ale na Hypergenesis combo. To byla velmi nečekaná volba, která se však nakonec osvědčila.

Hypergenesis

1  Calciform Pools
3  Forbidden Orchard
1  Forest
3  Fungal Reaches
1  Gemstone Caverns
4  Gemstone Mine
4  Reflecting Pool
4  Tendo Ice Bridge

4  Angel of Despair
4  Bogardan Hellkite
4  Progenitus
1  Sakashima the Impostor
4  Simian Spirit Guide
4  Terastodon

4  Ardent Plea
1  Demonic Dread
3  Hypergenesis
3  Oblivion Ring
3  Thirst for Knowledge
4  Violent Outburst

Sideboard
2  Firespout
2  Ingot Chewer
4  Leyline of the Void
3  Ricochet Trap
2  Sakashima the Impostor
2  Shriekmaw

 

Kombo balíčkům zůstal Tomoharu věrný o chvilku déle a jen plynule přešel z extented na legacy, aby v Madridu uzmul top 8 s Ad Nauseam combo deckem. Po Madridu následovala mírná vlna zastavila, která zastavila mnohé ale ne Saita, protože o chvíli později další legacy GP dokonce vyhrál, jen vsadil na Merfolky.

Vy si však z turnaje budete pravděpodobně spíše pamatovat Madness Survival Caleba Durwala se kterým doslova objevil Ameriku a vynutil si další kolo zakazování karet, ve kterém došlo i na starý dobrý Survival. Moment, říkal jsem že Caleb objevil s UG madness Survivalem Ameriku? Tak to asi platí, protože turnaj se hrál v americkém Columbusu.

ANT

2  City of Traitors
3  Flooded Strand
1  Island
3  Misty Rainforest
2  Polluted Delta
1  Tropical Island
4  Underground Sea

2  Ad Nauseam
4  Brainstorm
4  Cabal Ritual
4  Dark Ritual
4  Duress
3  Chrome Mox
3  Infernal Tutor
4  Lion's Eye Diamond
4  Lotus Petal
4  Mystical Tutor
2  Ponder
2  Sensei's Divining Top
2  Tendrils of Agony
2  Thoughtseize

Sideboard
4  Dark Confidant
1  Echoing Truth
1  Extirpate
2  Hurkyl's Recall
1  Chain of Vapor
3  Reverent Silence
1  Sadistic Sacrament
1  Slaughter Pact
1  Thoughtseize

Merfolks

2  Flooded Strand
2  Island
2  Misty Rainforest
4  Mutavault
1  Polluted Delta
2  Scalding Tarn
4  Underground Sea
4  Wasteland

4  Coralhelm Commander
4  Cursecatcher
4  Lord of Atlantis
4  Merrow Reejerey
4  Silvergill Adept

4  Aether Vial
4  Daze
4  Force of Will
3  Spell Pierce
4  Standstill

Sideboard
4  Engineered Plague
2  Nature's Ruin
1  Perish
3  Submerge
3  Tormod's Crypt
2  Umezawa's Jitte

 


Bohužel každá pohádka jednou končí a po Columbusu se Saito najednou objevil na opačné straně variance. Za své celoživotní výsledky byl nominován do síně slávy, nicméně ze všech tří PT v sezoně odešel bez peněz a to ještě nebylo zdaleka to nejhorší. Na úplně posledním GP sezony, těsně před svou inaugurací, byl na GP ve Florencii diskvalifikován za zdržování.

Tím přišel o své svou nominaci do síně slávy a vysloužil si i 18 měsíční zákaz účasti na profesionálních MTG turnajích.

Tomoharu v mezičase pochopitelně nezahálel a pokračoval ve své sekundární aktivitě, kterou je úspěšný MTG business v Japonsku. Po ukončení zákazu však projevil přání vrátit se a znovu hrát pod světly reflektorů a od ledna 2013 přidal na své konto neuvěřitelné tři další top8 na GP. Na tom posledním v květnu 2014 v Atlantě dokonce prohrál až ve finále.

Bude tedy velmi zajímavé sledovat, jak a kam se bude Saitova kariéra vyvíjet dále, protože je evidentní, že ještě neřekl, v profesionálním Magicu své poslední slovo. Další otázkou pochopitelně je, zda má být znovu nominován do síně slávy, či jak se dívat na jeho pověst.

Osobně se domnívám, že pokud byl dvakrát diskvalifikován za podvod, je asi těžké věřit tomu, že je bez viny. Na druhé straně nikdo nerozporuje jeho herní kvality, i když je zajímavé, že je velký rozdíl mezi jeho efektivitou na GP a na PT.

Předpokládám tedy, že ke svému opětovnému etablování jako nezpochybnitelné hvězdy bude muset uhrát ještě minimálně jednu top8 na PT a vykoupit své hříchy drobnou prací pro MTG komunitu, čemuž se však v Japonsku věnuje roky a díky sociálním sítím nejen tam. Nedávno například dokázal zkrze svůj účet na instagramu ovlivnit celý magicový svět. Krátce po preview poslední sady Theros blocku totiž odhalil hned dvacet dvojkových decklistů ze své kuchyně.

I mě tak bude velmi zajímat, jak to se Saitem nakonec dopadne a co od něj čekat, je opravdu ve hvězdách.

Jaroslav Bílek

 

 
na začátek