PTQ Brno

Roman Vejdělek pro vás sepsal report z Pro Tour kvalifikace v Brně 8.12.

Dovolte mi se ohlédnout za poslední Pro tour kvalifikací v Brně.

Fáze přípravy 

S blížícím se datem 8.12. se mi v hlavě začaly množit myšlenky, jak breaknout součanou metagame na Standardu. Na Grand Prix Vídeň nikdo z Tolarie nemohl být spokojený s výsledkem a ani já jsem se svým 5:3:1 nebyl výjimkou. Z devíti zápasů jsem hrál 4x mirror match (Monoblue Devotion), 4x Monoblack a jednu Nayu s holčinou, co měla nakonci po prohře slzičky v očích (samozřejmě sem na ní zavolal judge ať si ji srovná :D …..w8 for it…. JUST KIDDING, ale brečela).

Druhý den na mini GP to samé. Takže jsem odjížděl lehce zahořklý, protože minulá dvojka se mi líbila daleko víc svoji rozmanitostí.

How to break it? Splash a red man!

Říkal sem si, že na PTQ to nechci zažít znova, tak sem zapojil svou kreativitu a přidal do své Monoblue Devotion červenou. Vemte klasický build Sama Blacka a odeberte z něj mutavault, sovičky, bidenty, hybridizaci a nějaké drobnosti a do dortu zamíchejte Stormbreath Dragona (skvělý na UW Cifka, který jsem hohně očekával), dále Ral Zarek (perfektně se hodí na součanou metagame plnou specter, jaců a jiné havěti) a jedno Mizzium na chuť + nějaké ty sidovky jako Electrickery, Burning Earth atd.) Další specialitkou, která se mi vyplácí a dle mého názoru je nejlepší “kombo” na fieldu je 3x Nykthos + 3 Cyclonic Rift.

No a vlastně sem to nechal před turnajem takto, jen sem 20min před začátkem vyhodil červenou :D, protože sem neměl koule hrát to na PTQ bez testingu :-). Hoďka ve vlaku mě nepřesvědčila :-), ale určitě se na tento tech můžete těšit na FNM a v Trifidu.

V základní části se mi celkem dařilo.

1.kolo: Radek Krejčí, Home made Boros

Byl jsem tak nažhaven, že jsem keepnul 1x island 2x Cloudfin raptor, Thassa, Tidebinder a ještě něco. Soupeř začínal a protože dal až ve třetím kole medika. Cítil sem se bezpečně i s jednou zemí, kterou sem měl pořád na stole :-) Zlom přišel, když vyložil ve 4.kole mutavault + Firename Avenger, co s batalionem střílí za 3 a 3 si lečí. Ten mě rostříkal letectvo a byl konec.

Druhá hra mi přišla ideálka křivka a bylo po ní během 4kol.. Záznam životů 19, 10 , 0.

Třetí hra byla o tom, že si Radek nechal sice ruku plnou kusů, ale jen 2 země z toho jeden mutavault, který jsem mu v útoku přeměnil na oblíbeného “Froglizarda” .Sice mě přikoval Mastra ke skále a já lízal země, ovšem na mém vítězství to nic nezměnilo.

2:1, 1:0:0

2.kolo: Wisz, Lukasz, Esper

Polský kolega vypadal velice naspeedovaně a profi. Asi klíčový zápas, který rozhodl o mém úspěchu/neúspěchu a byl pro mne nejnáročnější. První hru jsem vzdal na Ashioka. Strašně mě roznesl na kopytech. Když měl na stole moji Thassu s devotionem, tak jsem vzdal. To byl takovej klepec. Měl úplně vše + půlku mého decku. Byl jsem otřesen a viděl jsem to se mnou bledě. Naštěstí se dokážu hecnout a po sajdu to mám výrazně lepší. Ven jde 12 karet a stejný počet dovnitř. Taktika je jasná nenechat soupeře vyložit Jace a nenechat zo zahrát Sphinx. K tomu slouží 7 counterování. Soupeř dal hned v 5 natvrdo Barona, měl jsem sice volné many, ale Dissolve jsem neměl. Naštěstí jsem ho hned dolízl a v ruce měl jeden rift, který proti kontrolům 1 nechávám. Baron šel na ruku a hrál sem takticky pomalu vždy se 3 manami volnými. Lukáš měl jen 6 zemí. Poté jsem Dissolve jistil ještě Dispelem a nechal si zabíjet malou havěť, která soupeře sjela až na 5 lifů. Potom vyložil 2 Barona a začal si přidávat. To bylo zle. Tak jsem šel all in agresivně jsem vše vyložil na stůl a přetlačil ho.

Dobré rozhodnutí.

Třetí hra byla o mém Jacovi a zahrání 8x -2 Schopnosti. Mou karetní výhodu nemohl porazit. Když se všeho zbavil a oba jsem byli bez karet a permanentů, pouze já měl na stole Thassu, tak jsem lízl Jace a z-2 jsem vyložil želvu a zabil ho Thassou:-) Uff, tohle byl masakr.

2:1, 2:0:0

3.kolo: Daněk, Petr, Monoblue Devotion

„Velmi zajímavá“ hra nehra. Vše se točilo okolo rozhovoru, že mám double sleeves a že to bude nějaký drahý balík. Petr říkal že to bude esper a já nic neříkal jen sem se tak ušklíbl a tvářil se jakože hraju Esper a jak to ví?!:) No balík sice drahý mám, ale soupeřovi se nelíbila úvodní ruka proti Esperu. Tak mulligenoval do 5, kde to scoopnul abych neviděl co hraje a šli jsme bez sb na druhou. ÚPLNĚ MĚ TO NEDÁVALO SMYSL, ale ok.

Druhá hra byla o tom, že když dáte raptor, želva, spectra, master thassa a jste v tlaku, tak soupeř v mirror jen kouká. Easy draw win. Spíš než magic jsme hráli Poker, ale ten mi jde velice dobře :D Omluvil jsem se za umíchání v první hře a šel sem dál.

2:0, 3:0:0

4.kolo: Slavkovsky, Rastislav, Monoblue again

Monoblue mirror je buď o skillu (zkušenostech) nebo o draw, který ten druhej nebeatne. V tomhle případě to bylo o tom, že jsem měl více s deckem nahráno já. První kolo sem dostal megačoud na soupeřovo super draw a v 5. Kole bylo hotovo. Druhý zápas nám to přislo zhruba nastejno a po zahrání mého riftu s overloadem se mi podařilo Rastislava přesvědčit ať to složí, že už nemůže vyhrát. Složil. (POKER again). Petr Brožek to celé viděl a říkal, že mě mohl porazit s domestikací. Věřím mu. J

Třetí kolo si moc nepamatuji, ale končil jsem se všemi permanenty a 100x tokena ze 2 mastrů. Rasta špatně sajdoval - nevyndal bidenty a sovi. A sem rád, že jsem další mirror vyhrál na můj tech 3xNyktos + 3x Rift. Dává mi to vždy potřebnou EDGE.

2:1, 4:0

5.kolo: Petr Brožek, Gu rampa, Tolarie feature match :-)

Petr měl také 4:0 a bylo smutné, že jsme se potkali. Remízu jsme zavrhli a řekli si, že bude lepší když jeden z nás bude mít 5:0. Všichni se 6:1:1 postoupili nakonec do top8.

První kolo jsem nasadil mohutné letectvo. Raptoři,sovy a spektra Petra ulítali. Petr hezky rampil, ale jaksi na mě nevybaflo nic s monstrositou ani overloadem. 19.16.11.5.0.

Druhá hra byla vyrovnanější. Petr měl dokonce na stole i Propheta, který nikdy nevěstí nic dobrého. Rozhodující byla situace, kdy Petr měl krom Propheta, 2x emisaře, zíďku, elfa a sedm odtaplých man + 1 kartu na ruce. A 10živáků. Já sem měl Thassu. ¼ želvu a Tidebindera + celkem dost many. Lízl jsem zemi. Ta jedna karta na ruce mohlo být cokoliv. Děsila mě. Rift, Polukranos atd.. Říkal jsem si, že pokud to je rift, tak je to jedno. Dal jsem všemu neblokobatelnost pumpnul želvu a vyrazil do útoku. Petr měl na ruce Primordiála za 7 many, který má sice reach, ale proti unblokable zas tak dobrej není :-). Bad luck pro něj.

Pokerová INTUICE to vyřešila. Thanks god. (Volný překlad děkuji paní Thasso)

2:0, 5:0:0

6.kolo: Kondrk, Mrcel. UW Cifka

Asi druhý nejtěžší zápas byl opět proti kontrolu. Moje životy 20,24,28 svědčí o dvou last breathech ze začátku. Poté si Marcel v pohodě diktoval hru a vše mi zabíjel wraty nebo vracel azorius charmem na vršek. Rychle jsem vzdal, abych stihl 2. a 3. hru. Druhá hra po sajdu mě šla daleko lépe, protože šel pryč crap a přišli hrozby + rušení. Byla to celkem přetahovaná, ale Thassin scry dodával potřebnou karetní výhodu. A i přes masivní soupřův lifegain sem ho smoštil na 0.

Zbývalo asi 8 minut do konce kola a já sem chtěl moc vyhrát. Podle toho to i přišlo a soupeře jsem ještě před nastavenými koly udolal.

2:1, 6:0:0

7.+.8. kolo

Dal jsem dvě taktické remízky a postupoval do Top8 ze 4 místa. A tak to má být.

Top 8 Last Breath

Do Topky se probojovali 3x monoblue, 4x UW Cifka, 1x Naya.

Hrál jsem s Tomášem Bubelou, s kterým jsem dal v 7.kole remízku. Věděl sem, že hraje UW. Věřil jsem si.

První hru jsem dostal tradičně nabenčíno od kontrolu. Dal sem 6 bytostí a soupeř zahrál Last Breath, Last Breath (zcounterován sovičkou), Verdict, Verdict. A byl na koni. Petr říkal, že oba verdikty topdeckoval :-)

Druhou hru jsem si po sajdu hodně věřil. Nevím zda to bylo únavou nebo jsem měl zkrat, ale zapomněl jsem vysajdovat 4x raptora (respektive sem místo něj vysajdoval sovičky). Každopádně jsem na stole držel raptora + želvu a měl 4 rušení a byl v celkem solidním tlaku. Takže jsem vše, co soupeř zahrál stačil rušit a když zahrál konečně verdikt, tak již měl 5 životů a zabila ho Mutavaulta. Paráda.

1:1.

Třetí hru jsem, jak by řekl Petr – HRÁL NEPŘESNĚ. Respktive za celý turnaj si jsem vědom jediné hrubky, kdy jsem útočil do soupeřova Jace mutavult a soupeř vytasil mutavault do obrany. Sebevědomě jsem zahrál Rapid hybridizaci na jeho mutavault. Jenže jsem to blbě řekl a udělal jsem to před blokem :-) Tudíž Jace mu přežil a mě chcípla vaulta. Byl jsem na draw a nechal jsi 5x Island, Thassu, Gainsay. Z toho bločku musíme dát pryč motto: „Vždycky všechno“ a Petr nám nesmí vyprávět historky, jak si na feature matchi nechá 6 zemí a Jace. To mě lehce mate:-) Keepnul sem to (odsajdoval jsem sebevědomě 2 Nyktosy, tak jsem byl na 23 zemích). Začaly chodit non-landy paráda. Tomáš dal ve 4 kole Jace a +1. Vrátil jsem mu ho Riftem + jsem měl v ruce Gainsay. Ve svém jsem si nechal volné 2many a zahrál želvu. Tomáš, ale v 5.kole položil Archangel of Thune. A já debil sem si uvědomil, že se to hraje v sajdu a moje jediná odpověď byl již zahraný rift. Fakt to byl pro mě aŠiOK. Ten pocit beznaděje, jak chodí super karty a neuděláš nic. Když měl soupeř 32 a já bych v dalším kole zemřel. Podal sem mu ruku.

Po hře jsem dostal kartáč od diváka, že není přitel mulliganu. Ale že jsem to jasně neměl keepnout. Normálně bych s ním souhlasil, ale draw  + 18 zemí v knihovně v kombinaci s pomalým začátkem UW.. Asi to byla chyba, ale největší chyba byla, že jsem nenechal 2x hybridizaci na anděla.

1:2

Na konci jsem byl lehce naštvaný, ale odjížděl jsem s krásnou dečkou TOP8 Pro tour kvalda a 20 boostry.

Získal jsem úplně novou zkušenost, jaký to je pocit sedět v TOP8 PTQ. Nedá se to vůbec srovnat například hrát finále Gamedaye nebo 1. Den GP. Když vedle vás hraje např. Petr Nahodil a sleduje to Arnošt Žídek je to fajn pocit a zároveň i jiný typ stresu, na který nejste zvyklí. Do teď nevím, zda ten keep byla “velká chyba“ nebo “přijatelné riziko”.

Každopádně je to za rok, kdy jsem se vrátil k magicku po 10 letech a snažím se hrát na úrovni, skvělý pocit. Před 2 měsíci PTQ Praha 14.místo. Teď 7.místo (z 154) PTQ Brno. A co příště? Věřím, že se mi splní můj sen a zahraju si na Pro Touru. Těch 40,000$ bych snad nějak využil ;)

Díky, že jste dočetli až sem.

Roman Vejdělek.

 
na začátek