Report z Tolarijského Modernu

Jakub Havelka na Modernu vsadil na zajímavou verzi 4c Midrange. A vyplatilo se. Čtěte, jak putoval turnajem.

Je všeobecně známá věc, že Modern se v Tolarii příliš nenosí. Poslední pokus o jeho vzkříšení přišel po loňském GP Praha, kdy jsme se zhruba třikrát sešli zhruba v šesti lidech, ale poté byl kvůli upadajícímu zájmu naprosto zrušený.

 

Trochu mne tedy překvapilo, když jsem zjistil, že Petr Brožek naplánoval na poslední únorový den turnaj právě v tomhle formátu. Jelikož plánuju nasbírat kredity na Snapcastera (už mám čtyři), tak jsem se chtěl zúčastnit, ovšem bylo v tom pár zádrhelů – modern jsem hrál naposledy loni v létě na PTQ a právě mi zabanovali jediný deck, který jsem kdy na modernu hrál (Birthing Pod), čili jsem neměl k dispozici žádný tier deck.

 

Řekl jsem si ale, že budu určitě hrát něco se Siege Rhinem a Thoughtseizou, což jsou dle mého názoru aktuálně dvě nejlepší karty na formátu. Problém ale je, že nemám Tarmogoyfy a zřejmě je ani nikdy mít nebudu (místo nějaké „vanilky pro klučíky“ si vždycky koupím raději duál). Týden před turnajem jsem bohužel celý strávil v práci, takže bylo jasné, že na nějaký testing nebude čas.

 

Díky mé zálibě v prokrastinaci navíc každý večer probíhal ve stylu: „Dneska už bych měl fakt něco postavit. Ale co, nechám to na zítra…“.

 

Oproti ostatním hráčům Abzanu trpím averzí k Path to Exile. Jistěže je skvělé se za manu zbavit libovolné bytosti, ale zároveň tím dáte soupeři obrovskou výhodu v tempu a třeba na takové Ptáčky, nebo Confidanta ho v úvodních kolech ani nemůžete použít. Po hlubokém zamyšlení jsem tedy dospěl k názoru, že budu hrát čtyřbarvu, protože budu mít přístup k Lightning Boltům, což je přesně ta karta, která chybí Abzanu k dokonalosti :)

 

 

A aby se moc nekazila mana, tak budu hrát spoustu feček a Relikviáře, kteří zároveň umožňují zařadit vychytávky jako Tectonic Edge a Bojuka Bog. V pátek večer jsem vykouzlil následující nádhernou manabase (Bojuka zůstala v sidu):

 

4 Windswept Heath
3 Verdant Catacombs
1 Marsh Flats
1 Wooded Foothills
1 Bloodstained Mire
1 Swamp
1 Plains
1 Forest
1 Stomping Ground
1 Temple Garden
1 Godless Shrine
1 Blood Crypt
1 Overgrown Tomb
1 Sacred Foundry
1 Mana Confluence
1 Urborg, Tomb of Yawgmoth
1 Raging Ravine
1 Treetop Village
1 Tectonic Edge

Zbytek decku byl následující:

4 Siege Rhino
4 Knight of the Reliquary
2 Courser of Kruphix
1 Thundermaw Hellkite
1 Scavenging Ooze
3 Lingering Souls
 
4 Lightning Bolt
4 Thoughtseize
1 Inquisition of Kozilek
2 Terminate
2 Abrupt Decay
2 Dismember
1 Path to Exile
1 Maelstrom Pulse
 
1 Ajani Vengeant
1 Elspeth, Knight-Errant
1 Garruk Wildspeaker
1 Liliana of the Veil
 
Sideboard:
 
1 Day of Judgment
2 Duress
1 Pyroclasm
1 Jund Charm
1 Bojuka Bog
1 Lifebane Zombie
2 Anafenza, the Foremost
1 Batterskull
1 Thrun, the Last Troll
1 Ray of Revelation
1 Ancient Grudge
1 Timely Reinforcements
1 Combust

 

Deck má hodně prvků jednokarťáku, což je dáno tím, že to je můj nejoblíbenější formát a právě díky tomu mám spoustu karet jednou. Na druhou stranu je to zase výhoda, protože soupeř pak nikdy neví, co má od mého decku očekávat. V tomhle ohledu byla nejlepší čtveřice planeswalkerů.

 

Sideboard jsem se snažil udělat dle očekávané metagame. Ray of Revelation byla proti Danielu Toháčkovi a jeho Blood Moonům, Anafenza byla zase proti Abzan Aggru Dana Říhy (na Kitchen Finks a Voice). Škoda jenom, že jsem nečekal žádné Affinity a hrál jsem tak jenom jeden Ancient Grudge.

 

PS: Místo Day of Judgment by samozřejmě mělo být Wrath of God a místo Duressů další Inkvizice.

 

Na turnaj jsem dorazil jako poslední o deset minut pozdě, protože psaní decklistu trvalo z pochopitelných důvodu trochu déle, než původně očekávaných pět minut. V herně už tou dobou bylo 16 nedočkavců, což dalece předčilo mé očekávání (můj tip byl 10-12 lidí). Nutno ovšem dodat, že dobrá polovina hrála rogue decky, takže s competitivností to bylo trochu na štíru.

 

Petr Brožek vyměřil pět kol základní části a top8 a mohlo se začít hrát.

 

1. kolo: Daniel Kuba – GW Midrange

 

Dan je znám svým neortodoxním přístupem k deckbuildingu, takže jsem očekával všechno možné od Landdestrukce až po 5C Defendery. Při míchání mi ale ukázal na spodku decku Sun Titana, takže jsem tipoval Monowhite Control s Emerií.

 

 

Ukázalo se, že nejsem zase tak daleko od pravdy. V první hrozně dlouhé hře mi Dan ukázal karty typické pro Hatebeary – Leonin Arbiter, Grand Abolisher a Thalia. Na začátku jsem měl docela manaflood, ale nakonec mi dojdou dva Relikviářové a ti spolu s Elspeth Dana umlátí.

 

Ve druhé hře tlačím Siege Rhinem (a poznamenávám, že je divné, že mi v první dlouhé hře žádný nepřišel), ovšem jenom do doby, než dá Dan Thragtuska (a poznamená, že hraje playset a v první hrozně dlouhé hře mu žádný nepřišel). K Tuskovi se záhy připojí Restoration Angel a mně postupně dochází dech.

 

Na poslední hru máme jenom deset minut, což nám nakonec nestačí. Hru bych ale určitě vyhrál, protože jsem si dal Batterskull a emblém Elspeth…

 

0:0:1

 

2. kolo: Jirka Dudek – Sliveři

 

V první hře začne soupeř dvěma Cavernami a Muťákem. Když mu vypathuju Muťák, tak mi smutně řekne, že nehraje žádný basic, takže hra po mém Ajanim už nemá dlouhého trvání.

 

Druhá hra je zlý sen. Soupeř začne commonovým lordem, poté dá Leeching Slivera a když se zatapuju do Anafenzy, tak mě zaskočí Two-Headed Sliver. Čistá rýža, gg.

 

 

Ve třetí hře celou dobu trpím na třech zemích. V ruce mám Souly, Anafenzu a dva Siege Rhiny. V kole, kdy se nakonec zatapuju do Soulů opět dostanu pekelnou kombinací Leeching + Two-Headed Sliver a zbydou mi čtyři životy. Říkám si, že to bude hrozná ostuda a že bych měl dropnout…

 

Naštěstí mi z vršku dojde Bolt, což spolu s flashbackem Soulů stačí na ovládnutí stolu a Anafenza si doběhne pro výhru. Čtvrtá země nikdy nepřišla, zato jsem si zvládnul líznout další dva čtyřmanové Walkery!

 

1:0:1

 

3. kolo: Jaromír Příhoda – Infect

 

Vůbec netuším, proti čemu hraju, takže mám trochu sucho v krku, když začnu fečkou pro shockland a Thoughtseizou. Potom co vidím ruku se dvěma infectovými bytostmi se mi dost uleví. Celou dobu si nechávám manu na dva removaly a soupeře ujezdí Relikviář a Souly.