Střípky z PT Dragons of Tarkir

Pro Tour Dragons of Tarkir přinesl záplavu draků všech barev a velikostí. Rozmanitý standard formát a zajímavé draftovací prostředí. A hlavně obrovský úspěch pro český Magic - 3.místo Ondřeje Stráského!

Pro Tour jako tradičně přinesl mnoho velkých příběhů. Hráčů i karet. Jako první samozřejmě musíme zmínit 3. místo Ondřeje Stráského.

Well Played

Ondřej je členem nedávno založeného česko-slovenského karetního týmu Well Played, ve kterém je spolu se Stanislavem Cifkou, Ivanem Flochem a Lukášem Blohonem. Na profesionální dráhu se vydal po svém prvním velkém úspěchu na mezinárodní scéně - top8 na PT Khans of Tarkir. Zanechal studií a momentálně bydlí společně s dalšími členy týmu a věnuje se naplno Magicu.

Na Ondřejově případě je vidět, že vůle, snaha a hra s nejlepšími hráči přináší ovoce.

Z týmu Well Played už má každý minimálně jednu top8 na PT a před jednotlivými PT turnaji se připravují ve vetší skupině s dalšími kvalifikovanými hráči světového formátu - např. Martin Jůza, Matej Zatlkaj, Frank Karsten... Pro každý PT se skupina trochu mění v závislosti na tom, kdo je kvalifikovaný, ale jádro zůstává stejné. Pro Tour příprava v tomto složení se opravdu vyplácí a toto česko-slovensko-evropské uskupení si z posledních PT témeř vždy přivezlo alespoň jedno místo v top8. Z minula známe toto uskupení jako "Cabin Crew" (podle chaty Martina Jůzy, kde se dříve připravovali) a vlastně jste toto jméno mohli pro tuto širší skupinu slyšet i v coverage PT DTK. Tentokrát se v top8 umístil kromě Ondřeje ještě Thomas Hendriks.

Z rozhovorů během top8 jste také mohli od jeho kolegů zaslechnout, že Ondřej má nejen skvělé výsledky, ale také ještě může na své hře dost zapracovat. A to je velkým příslibem do budoucna. V 19 letech už má Ondřej 2 top8 z posledních 3 Pro Tour turnajů, přičemž toto byl teprve jeho pátý!

Ondřej si pro standard část turnaje zvolil Gr devotion akcelerující do Dragonlorda Atarky. V top8 dokázal porazit papírově silnější archetyp - UB kontrol Andrew Ohlschwagera, ale v semifinále toto zopakovat nedokázal, když podlehl UB kontrolu, který pilotoval jeden z technicky nejlepších hráčů světa a originální deckbuilder Shota Yasooka.

Tento semifinálový duel přinesl jeden z epických soubojů draků, který rozhodně stojí za shlédnutí:

 

Celý PT nakonec vyhrál Martin Dang s monored aggrem splahujícím zelenou na 4x Atarka's Command a 1x Become Immense. Jeho výhry v top8 byly často hodně brutální a je vidět, že kdo se na monored dostatečně nepřipraví v sideboardu, může očekávat problémy.

Decklisty všech hráčů z top8 naleznete:

ZDE na stránkách Wizardů.

 

Standard balíky

S top8 balíky si samozřejmě nevystačíme. PT se hraje 10 kol standardu a 6 kol draftu, takže ani ty nejúspěšnější kreace nemusí svým majitelům přinést dobré umístění. Zároveň umístění v top8 občas neznamená skvělý standard balík. Určitě je dobré podívat se na balíky dle jejich skóre čistě ve standard části turnaje. K vidění je opravdu hodně archetypů a ani tento výsledek neberte za 100% směrodatný. Někteří hráči mohli potkat několik špatných matchupů, jiní samé dobré atd. Každopádně pro základní povědomí o prostředí standardu je dobré si decklisty prohlédnout. Některý z těchto balíků určitě potkáte na vašem příštím velkém turnaji.

24 - 27 bodů (9-1, 8-1-1, 8-2)
ZDE na stránkách Wizardů.

 

21-23 bodů (7-1-2, 7-2-1, 7-3)

ZDE na stránkách Wizardů.

 

18-20 bodů (6-2-2, 6-3-1, 6-4)

ZDE na stránkách Wizardů.

 

Draci jsou všude

Zajímavým, i když ne úplně překvapivým, faktem je to, že draci byli k vidění opravdu hodně. Ať už proto, že jsou prostě dobří sami o sobě, tak i proto, že jejich hraní vám přinese maximální užitek z kouzel s "dračí odměnou". A kdo by si nechtěl zahrát Counterspell nebo Searing Blaze bez nutnosti landfallu?

RG aggro sáhlo ke kombinaci Thunderbreak Regenta a Stormbreath Dragona (občas doplněné Atarkou). Dragonlord Atarka si našla místo ještě v Gr Devotion i v několika variantách Abzanu, či Whipu. Icefall Regent se podíval do Jeskai a do UBx kontrolů, kde doplňoval dračí počet. V UB se hrály obě verze Silumgara a často byl jedinou bílou splashovanou kartou Dragonlord Ojutai. Ten se hrál také v Jeskai tokenech nebo na splash v GW. Z dragonlordů si místo zatím nenašel Kolaghan a Dromoka, ale to se může do budoucna změnit. Starý známý Stormbreath Dragon se hrál také v Jeskai a RB dračím kontrolu. A Thunderbreak Regent se hrál i v některých verích monoredu.

 

ne-dračí klasika

Pro Tour samozřejmě nebyl jen o dracích. Hrály se i jiné balíky, které po dracích nesáhly. Abzan v midrange i aggro verzi, Gx Devotion, Heroic a samozřejmě monored aggro, které bylo postrachem všech pomalých draw/nepřipravených soupeřů. Nechyběla ani Jeskai Ascendancy kombo.

Žádné absolutní novinky jsme se nedočkali, přecijen formát je momentálně dost široký a plno kombinací už je ozkoušených. Každopádně se objevily karty, které se před PT tolik nehrály a do budoucna vypadají hodně slibně. Mezi ně určitě patří již výše zmíněný Icefall Regent a Den Protector, který na nejednom feature matchi přinesl velkou karetní výhodu, obzvláště v kombinaci s Seathmist Raptorem.

Comeback Monoblue Devotion se nekonal.

Ze zajímavých/zábavných enginů stojí za zmínku Chromantiflayer několika členů týmu Channel Fireball Pantheon vsázející na kombo Soulflayer a odemletá Chromanticore.

V nejbližších týdnech se dá očekávat, že lidé budou vsázet na balíky úspěšné na PT, takže na ně buďte připraveni a neopouštějte dům bez hromadného zabíjení/přidávání životů v sideboardu. A zároveň buďte připravení na to, že draci vládnou obloze.

Finance

PT vždy do jisté míry zahýbe s cenou karet. Nejinak tomu bylo i v Bruselu a mohli jsme být svědky katapultace cen některých karet hlavně Dragons of Tarkir. Za méně než polovinu jste před PT mohli sehnat třeba Den Protectora, Dragonlorda Silumgara nebo Icefall Regenta. Nárůst ceny (i když často drobný) se týká také karet, které se hodně hrály i dříve, ale teď se objevily v úspěšných archetypech. Tak levně jako před PT už neseženete některé karty do monoredu nebo třeba Thoughtseize.

 

Na závěr uvedeme, že ani PT se nevyhnul pravidlovým prohřeškům, kde ty největší skončili diskvalifikací. Mějte na paměti, že se nevyplatí lhát rozhodčímu a že není nejlepší nápad dát si bokem ideální úvodní ruku a dát soupeřovi zamíchat 53 karetní balík ;-)

 

Pokud jste neviděli záznam z top8, určitě se na něj podívejte, stejně tak jako na rozhovory o balících a další zajímavosti. Vše je v oficiální coverage Wizardů.

Nejbližší velký standard si můžete zahrát už tento víkend na Grand Prix Krakow, kam se chystá výprava z Tolarie a také na Game Day turnajích. Game Day v Tolarii se z důvodu výpravy do Krakowa ruší a zahrát si ho můžete v náhradním termínu o týden později v sobotu 24.4.

 

Ať se vám dračí standard líbí, i když třeba sami draky nehrajete.

 

Tolarie.cz

 
na začátek