Tolarie na GP Praha

Na Grand Prix v Praze vedly kroky mnoha českých magicářů a magicářek. Hlavní turnaj ve formátu Standard samozřejmě přilákal i výpravu z Tolarie.

Grand Prix v Praze je vždy velkým lákadlem, ať už se chystáte navštívit hlavní turnaj nebo nějaký menší. I když se vám hrát nechce, tak máte šanci podívat se na nějakou z mnoha neturnajových atrakcí.

Sobota

Hlavní turnaj se rozhodlo navštívit hodně pardubických Grand Prix matadorů i lidí, které znáte z turnajů v Tolarii a na zahraniční Grand Prix zatím nejezdí. Je možné, že v tak velkém počtu na někoho zapomenu, takže se kdyžtak připomeňte:-)

Z tolarijského týmu po WMCQ o minulém víkendu hodně lidí vsadilo na stejný balík, samozřejmě s vylepšeními. Jiní po neúspěchu svou volbu změnili. Honza Brožek s Romanem Vejdělkem hráli nejpopulárnější balík - Hangarback Aggro - ovšem s Thoughtseizami v základu. Petr Brožek zůstal věrný kontroverzní UR mlečce. Jakub Havelka hrál svou vlastní verzi Abzan Midrange. Jakub Bakule po debaklu s Esper Draky vsadil na balík, se kterým měl nejlepší výsledky - Jeskai. Dan Papež po zklamání s Abzan kontrolem vzal Esper Draky.

S dalších hráčů pak vím o Jaromír Příhoda a Robert Klouček - monored aggro, Dan Kuba - BG Constelation, Tomáš Faktor - Abzan Aggro, Igor Dobroruka (člen týmu Tolarijští Badgeři) - vlastní build RG draků, Petr Borůvka - Atarka Red, Jan Borůvka - Abzan Aggro. Jakub Rucký - Esper Dragons.

Zájem byl tedy opravdu velký. Pro někoho to bylo vůbec první Grand Prix a neměl velké cíle, pro někoho to byla rutina a jiné umístění než v penězích pro něj nebylo výzva.

Pro postup bylo potřeba klasických 7:2 (od příštího roku to bude už jen 6:3) a finanční odměna se rozdělovala až do 100. místa, jelikož se turnaje účastnilo necelých 1500 hráčů. Druhý den byl samozřejmě minimálním cílem pro celý tým, jak už se taky každému aspoň někdy dříve povedlo.

Nejvíc BYE z celé výpravy měl Jakub Havelka, který díky vyhranému trialu začínal až od třetího kola. Za body měl jedno BYE Petr a Honza Brožkovi a Dan Papež. Nutnost hrát už od úvodních kol je vždy trochu nepříjemná, jelikož máte jednak větší šanci na zaváhání a pak máte i horší pomocné hodnocení (hrajete s hráči, kteří s větší pravděpodobností skončí na turnaji nevalně), které druhý den rozhoduje o umístění. Navíc každé kolo hry navíc stojí hodně sil, zvlášť, když je venku 30 stupňů a vy jste v jedné hale s dalšími 2000 lidmi :-)

 

Nedostatek BYE byl tentorkát poměrně znát, jelikož to byla už úvodní 2 kola, kdy jsme začali klopýtat.. A pak i ta další. Většina z nás živila postupovou naději ještě v pátém kole, ale po něm už začalo aspirantů na postup ubývat.

Po sedmém kole byli ve hře už jen 3 hráči - Roman 6:1, Jakub Bakule 6:1 a Jakub Havelka 5:2. Romanovi se podařilo 8. kolo vyhrát a zajistit si postup s tím, že bude v devátém kole chtít upravit skóre na 8:1, Jakub Havelka prohrál a dropnul a Jakub Bakule také prohrál, ale věděl, že bude mít šanci bojovat o postup ještě poslední kolo. Snad ne s nějakým Němcem, kteří ho s oblibou v postupových GP bojích vyřazují.

Němec Jakubovým soupeřem naštestí nebyl, nicméně ani to k postupu nestačilo. V rozhodující třetí hře proti soupeři s oslí čepičkou na hlavě a Abzan kontrolem v rukou Jakub po mulliganu do 5 nedolízl třetí zem dost rychle na to, aby na soupeře vyvinul jakýkoli tlak. Ani divácká podpora tolarijských barev mu bohužel nepomohla..

Roman svůj poslední zápas dne vyhrál a mohl jít spát se skvělým skóre 8:1. Sice měl horší pomocné, jelikož neměl žádné BYE, ale to nemusíte řešit, když do top8 postoupíte s čistým skóre druhý den :-) S dalších hráčů postoupil už jen Igor Dobroruka, kterého balíček v rozhodující partii dne podržel a mohl slavit postup se skóre 7:2.

 

Neděle

Pro většinu pardubických hráčů byla neděle dnem, kdy hráli side-eventy, měnili karty, brouzdali po sajtě a fandili nebo byli doma u jiného programu. Pro Romana byla neděle dnem, kdy mohl naplnit své sny o účasti na Pro Touru, ale také dnem, kdy měl prokázat, že se dokáže vyrovnat se silnějšími soupeři a větším tlakem. 6 kol je strašně moc, když jsou vaši soupeři silnější než první den a navíc už je hře top8 a finanční odměny. Na každé hře a rozhodnutí záleží. V o to těžší situaci jste, když je pro vás tento stav nový. Jako v případě Romana, pro kterého to byl vůbec poprvé druhý den na Grand Prix.

Je to také možností zahrát si se známými hráči nebo se s nimi aspoň potkat u jednoho stolu. Jako třeba v momentě, kdy Roman seděl vedle Andra Mengucciho, který je velkým znalcem a propagátorem balíku Hangarback Abzan, který hrál i Roman. Byl to právě i Andrea, z jehož článků v přípravě Roman čerpal vědomosti.