Tolarie na GP Varšava

Přečtěte si o tom, jak se výpravě z Tolarie dařilo na Grand Prix Warsaw 10.-11.8.2013.

Do Varšavy nakonec vyrazilo 9 hráčů z Pardubic a Hradce Králové. K sedmičlenné výpravě ve složení Jan a Petr Brožkovi, Dan Papež, Dan Tocháček, Roman Vejdělek, Martin Friedrich a Jakub Bakule se na poslední chvíli přidal i Petr Borůvka a v pátek ráno se vyráželo vlakem směr Polsko. Na místo měl po vlastní ose dorazit i Dan Kuba, který zvolil jako dopravní prostředek autobus.

V pátek odpoledne se všichni, kdo šli hrát, stihli zaregistrovat na main event i s bonusovou herní podložkou, jejíž zásoby došly asi půl hodiny po našem příchodu. Roman s Jakubem šli hrát i jeden z GP Trialů, kde vítěz mohl na poslední chvíli získat 3 BYE na sobotní GP. Roman to s Jundem dotáhl až do semifinále, kde těsně podlehl Rgčku a bye mu tak těsně unikla.

Sobotní main event ve formátu Standard se nakonec rozhodli hrát: Daniel Papež (3 BYE) - Bant Aury, Petr Brožek (2) - UG Simic, Jan Brožek (1) - GR Kibler, Roman Vejdělek (1) - Jund Midrange, Jakub Bakule (0) - UWR Flash, Martin Friedrich (0) - UW Flash

Dan Tocháček se nejdřív věnoval výměně karet a pak se přidal k Petrovi Borůvkovi a Danovi Kubovi, kterí hráli side eventy v různých formátech (nejčastější různé formy limited). 

Main event hrají od prvního kola jen Jakub a Martin. Nevýhoda hraní bez BYE se hned projevuje, když Jakub potkává téměř nevyhratelný matchup Maze's End Guildgaty a bez většího odporu prohrává. V prvních třech kolech se většinou odděluje zrno od plev a po třetím kole byste Tier 3 decky potkávat spíše neměli. Martin vstupuje do turnaje vítězně a po menším vtipkování na účet Jakuba se na druhé kolo chystá i Honza s Romanem. 

Na main eventu je nezvykle silná konkurence. účastní se mistr světa Shahar Shenhar a finalisti finalista mistrovství Reid Duke a členové některých národních týmů, kteří si po mistrovství světa odložili odlet z Evropy o další týden a pak několik dalších Pro hráčů, včetně kompletní české špičky.

Zajímavým zápasem druhého kola je Honzův zápas proti slečně hrající GW aggro, kdy v rozhodující hře Honza prohrává s dvěma Hellkitami na ruce, když si nedolízne 5 zem. Jakub si zpravuje chuť výhrou, Roman svůj historicky první zápas na GP vyhrává a Martin nenavazuje na vítězství z prvního kola. 

Ve třetím kole začíná hrát i Petr, který ovšem hned prohrává proti Rgčku. Honza vítězí a Roman navazuje na vítězství z předchozího kola. Martin získává první ze svých remíz, které bude mít nakonec tři a Jakub se zdá vzpamatovaný ze zápasu z prvního kola a také vyhrává.

Čtvrtým kolem každé GP v podstatě začíná, jelikož hrajou už všichni přihlášení hráči, včetně těch s třemi BYE. Začínat jiným výsledkem než 3:0 je dost velkou nevýhodou nehledě na to, že hraní s hráči v prvních třech kolech vám zákonitě kazí pomocné hodnocení, které je na konci turnaje dost důležité. Pro Tolarii je čvtrté kolo devastující, jelikož prohrávají všichni až na Martina, který vylepšuje skóre další remízou, když soupeř vyrovnává v posledním nastaveném kole jejich zápasu. Martin tak již jistě ví, že do druhého dne nepostoupí, jelikož na postup je nutno z devíti kol uhrát alespoň 21 bodů (tzn. 7 vítězství, respektive 6 vítězství a 3 remízy).

Ve hře o postup jsou v pátém kole ještě všichni krom Martina s tím, že Petr, Honza a Jakub už musí zbývajících 5 zápasů vyhrát a Dan s Romanem si mohou dovolit maximálně jedno zaváhání. Honzu neposlouchá balíček a po té, co si nelízne v rozhodující hře několik kol nedolízne potřebný červený zdroj many, se s turnajem loučí. Martin opět uhrává remízu, když soupeř vyrovnává v nastavených kolech, Jakub vyhrává a vzpamatovává se i Petr, když poráží soupeře, který si stěžuje, že mu stačilo za celou hru líznout aspoň nějaké zabíjení, přičemž jich před tím, zahazuje několik do své Liliany.. Dan i Roman si vedou na svém prvním GP velmi dobře a oba mají 4 výhry.

Šesté kolo se stává osudným i Jakubovi, který prohrává a nemá tak už šanci na postup. Petr se vzchopil a opět vyhrává s vidinou postupu v případě, že vyhraje i příští 3 kola. Dan i Roman opět vyhrávají a jsou velkou nadějí na postup do druhého dne, pokud zvládnou z posledních 3 kol alespoň dvakrát vyhrát.

V sedmém kole Dan opět vítězí a je jen krůček od postupu. Roman prohrává a Petr vítězí a oba tak ví, že musí poslední dvě kola vyhrát.

Osmé kolo je více než úspěšné. Dan si zajišťuje postup do druhého dne (7:1) a Petr i Roman taktéž vyhrávají a budou hrát poslední kolo o postup.

V posledním kole Dan trochu polevuje a podlehne UWR kontrolu, takže postupuje se skóre 7:2. Petr hraje s Jund Midrangem, kdy soupeř nechává úvodní ruku bez třetí země a zeleného zdroje many a ve druhé se sympatický Španěl nedostane přes hradbu counterspelů a narostlou Scavenging Ooze. Petr taktéž 7:2 a druhý den. Roman dovede svůj zápas s polským soupeřem hrajícím Junk Reanimaci až do třetí hry, kdy se však pod tíhou postupového zápasu a trashtalkingu soupeře dopouští nepřesnosti a bohužel zůstává těsně před branami druhého dne. Tolarie tak má ve druhém dni dva zástupce, což ze šesti účastníků není úplně špatný výsledek. Na side eventech se daří Petrovi Borůvkovi párkrát vyhrát první místo, ale největší úlovek se podařil Tochimu na Modern Masters draftu, kdy si otevřel foilovou Elspeth.

Do sobotní části turnaje postupuje 162 hráčů a při pohledu na pomocné hodnocení je jasné, že do top8 musí Petr uhrát 6:0 a Danovi by při dobré konstalaci hvězd mohlo stačit i 5:1:0. Do cen, které jsou do 64 místa pak Petrovi stačí 4:1:1 a Danovi 4:2.

Druhý den Pardubičtí nezačínají příliš úspěšně, když oba prohrávají hned první kolo a ví, že tentokrát se do top8 nedostanou. Stále však hrají o finanční ohodnocení a případné pro body. V následujících 3 kolech se Petr opět vzpamatovává a s třemi výhrami v řadě se může opakovat vítězné tažení z prvního dne, což by na ceny určitě stačilo. Dan bohužel utrpí další dvě porážky a je jisté, že poslední dvě kola už bude hrát jen o planeswalker body a kosmetické vylepšení finálního výsledku. V rozhodujícím 14. kole Petr prohrává proti Rgčku a je téměř jisté, že kvůli špatným pomocným nebude v top64 ani v případě výhry v posledním kole. To však beztak prohrává a loučí se s turnajem na 112. místě. Dan jedno z posledních kol vyhrává a končí tak na 129.místě o jedno místo před finalistou mistrovství světa Raidem Dukem. Ani jeden hráč v cenách je nakonec trochu zklamáním, ale i tak je výsledek příslibem do budoucna, kdy Dan papež uhrál Day 2 na svém prvním GP a Roman hrál poslední kolo o postup. Snad se podaří nasbírané zkušenosti zúročit na GP Praha na konci prázdnin.

Zbytek výpravy si v neděli užíval side eventy, ať už týmové, či single. Dan Tocháček prošvihl registraci na Legacy Event, kvůli kterému hlavně na GP jel. Romanovi těsně unikla top8 ve Standard turnaji, který hrálo cca 300 lidí a on skončil se 6:2 na dvacátém místě.

Celkově byli nakonec všichni s víkendem jakž takž spokojeni a plni nejen Magicových zážitků. Na příští GP se nejspíš vypraví ještě víc hráčů z Pardubic a Hradce a snad zpět přivezou i nějaké oceněné umístění. O přípravě na turnaj i o jeho průběhu vás budeme informovat a snad někdo ze zúčastněných napíše i vlastní report.

Děkujeme, že jste dočetli až sem. U dalšího článku na viděnou.

 
na začátek