Tolarie na MČR 2018

Na letošní mistrovství české republiky v MTG jsme se (tedy alespoň většina z nás) pilně připravovali a vyrazili jsme ve dvou velmi početných výpravách.

Z Pardubic se vypravili Petr Brožek (UR Reservoir), Jakub Havelka (BW Midrange), Daniel Papež (Merfolk), Jan Sháněl (Zombies), Tomáš Faktor (GB Aggro) a Daniel Tocháček (Bant Fog). Druhá polovina vyrazila z Hradce - Roman Vejdělek (Esper Control), Jan Šulec (GU Aggro), David Tran (Mostly Red Aggro) a Marek Strnad (RB Aggro). V Praze se k nám také připojil Pavel Tvrzník (Esper Control) a Jan Brožek (GU Aggro).

V prvním dni se začínalo čtyřmi koly standardu a poté následoval draft. Na standardu se nám celkem dařilo, plný počet bodů sice nikdo nezískal, ale skóre 3:1 měli Tomáš Faktor, Jakub Havelka, Petr Brožek, Jan Sháněl a David Tran. Jediný neporažený hráč výpravy byl Roman Vejdělek, který měl ovšem dvě remízy. Tak to dopadá, když hrajete mirrory kontrolů...

Jako kámen úrazu se ukázal draft. Ačkoli jsme se na něj speciálně připravovali, tak šanci na dobrý výsledek po něm měli už jenom Petr Brožek, který si dal 3:0 s agresivním Borosem a po prohře v prvním kole měl šest výher v řadě, a Jakub Havelka, který měl po prvním dni skóre 5:2. Dvě prohry stále dávaly dobrou šanci na top8, základem ovšem bylo ovládnout svůj další draftovací stůl.

To se opět povedlo Petru Brožkovi, který tak uhrál 6:0 na draftu bez jediné předchozí odehrané hry. Nutno ovšem dodat, že se připravoval alespoň v teoretické rovině díky studování článků a sledování videí od různých zkušených matadorů.

Ostatní bohužel po draftech už neměli šanci na dobrý výsledek. Jakub Havelka a Daniel Papež měli skóre 6:4 a ostatní na tom byli ještě hůře. Zajímavostí je, že Jakub mohl ve velmi pěkném zápase s Petrem Sochůrkem ve třetí hře snadno zvítězit, kdyby si vzpomněl, že jeho bytost měla trample :) I takové triviální chyby se stávají na takovýchto prestižních turnajích.

V posledních dvou kolech standardu Petr už jenom remizoval díky jistotě postupu do top8, kde mohl po deseti letech získat svůj druhý titul mistra ČR, což se shodou okolností loni podařilo Tomáši Langerovi. Pokračovat v nastoleném trendu by bylo fajn.

Ze zbytku výpravy byl nakonec trochu překvapivě nejlepší Jan Sháněl, když dokázal s Monoblack Zombies na standardu uhrát krásných 5:1 a celkově se skóre 7:5 skončil na 47. místě (z celkových 202 účstníků). Mimo jiné porazil i Adama Kosku, který se nakonec probojoval až do top8... To je na první velký turnaj dost dobré.

Zbytek hráčů, který se rozhodl, "protrápit se" až do konce, dopadl takto:

  • 64. místo - Jakub Havelka
  • 74. místo - Daniel Papež
  • 77. místo - Jan Brožek
  • 90. místo - David Tran
  • 104. místo - Pavel Tvrzník

 

Čestnou zmínku si zaslouží i Daniel Tocháček, který na turnaj přijel bez jediné odehrané hry během přípravy a po výsledku 0:4 na standardu dropnul coby hráč s nejhorším výsledkem ze všech účastníků mistrovství. A to je také umění, být úplně poslední ze všech, to si musíte poctivě vybojovat ;)

V top8 všichni napjatě fandili Petrovi, jenž byl napárovaný k Monogreen Aggru Tomáše Hanouska. Po smolném muliganu do pěti v první hře Petr ve druhé dokázal vyrovnat a ve třetí hře po sekvenci Baral's Expertise + Sai už jenom čekal, až bude moci další kolo zahrát s vysokou pravděpodobností vítězný Paradoxical Outcome. Soupeř ale bohužel zahrál Duress (což je statisticky dost špatná sidovka, jelikož zelené aggro hraje pouze osm zdrojů černé many - ovšem k získání titulu mistra je potřeba i trochu toho štěstíčka) a poté si dvojice Steel Leaf Championů došla pro Petrův skalp.

Tomáš poté porazil v top4 Mostly Red Aggro Igora Leibicha a ve finále Esper Control Martina Hryceje a stal se tak mistrem pro rok 2018, k čemuž mu samozřejmě gratulujeme!

My i přes Petrovo vyřazení ve čtvrtfinále turnaj hodnotiíme úspěšně. Vzhledem k petrově slabší přípravě na draft je výsledek 6:0 opravdu parádní. Snad se nám něco podobného povede i teď o víkendu na GP.

Za tým Tolarie,

Jakub Havelka

PS: Jako bonus na závěř si můžete pustit krátké video sestříhané z různých momentů nastřádaných během celého víkendu. Za video děkujeme Danu Papežovi.

 
na začátek