Tolarie na posledním PPTQ 2015

Uplynulý víkend byl posledním, kdy se dal letos získat kvalifikační slot na Regionální PTQ. Tým Tolarie si tuhle příležitost nemohl nechat ujít.

Poslední letošní PPTQ víkend nabídl hned 3 možnosti, kde s ostatními zájemci o výlet na RPTQ změřit síli. Sealed Deck v Chomutově a Standard v Praze nebo Brně. My jsme zvolili nejdostupnější variantu, Prahu. Směrem k pražskému klubu Mephit jsme vyrazili v týmové sestavě - Jakub Bakule (Dark Jeskai), Petr Brožek (Gu ramp), Daniel Papež (Abzan), Roman Vejdělek (Abzan). Naši výpravu doplnil ještě finalista tolarijského PPTQ Pavel Tvrzník (Atarka red).

Jak je naším zvykem, zvolili jsme RegioJet, který nás vždy naláká na kafe, croisant a výtečný tvarohový koláč. A vůbec jsme nedbali toho, že při případném větším zpoždění (která jsou poslední dobou na denním pořádku) nebudeme stíhat začátek turnaje. Zpoždění bylo jen 10 minut, takže jsme měli vše bez problémů stíhat s minimálně 10minutovou rezervou. Hned při kontrole jízdenek jsme však zažili velké zklamání - croisanty i tvarohový koláč došly! Plni smutku jsme se dali do sepisování decklistů, protože to vypadalo, že na místě před turnajem bysme to nestihli. Po příjezdu do Prahy jsme rychle našli potřebný spoj a vyrazili směrem k Mephitu, který se zdál být snadno dohledatelný od zastávky tramvaje. Aspoň v té představě žil Petr, který cestu plánoval. Cca 15 minut před začátkem turnaje jsme tak, vedeni Petrovým "feelingem", najisto vyrazili na místo. Když na nás však za pomníkem (jistý orientační bod) Mephit nevykoukl, začalo jít do tuhého a přišel konečně čas na to, podívat se v mobilu na mapu.. Naštestí jsme byli jen pár set metrů od cíle a 3 minuty před koncem registrace jsme dorazili na místo. Při retrospektivním pohledu jsme to mohli brát jako znamení toho, kdo nebude mít na turnaji svůj den..

Standardu chtivý hráči a hráčky naplnili kompletní kapacitu turnaje (32 lidí) a mohlo se začít hrát 5 kol a následná top8. Turnaje se vyvíjel pro naši výpravu celkem dobře, až na Petrův výsledek a to, že se nejprve potkal Dan s Romanem (Dan vyhrál) a pak Dan s Jakubem (Jakub vyhrál). Nikdy není moc příjemné, když se musí o vítězství rozhodovat mezi kolegy z týmu, ale zas na druhou stranu je jisté, že aspoň jeden si v daném kole vylepší výsledek :-) Rozhodně se ale nejedná o nějak ležérně pojaté zápasy. I s teammatem se hraje naplno a může dojít i na vyhrocené sporné momenty. Tak se stalo v zápase mezi Dane a Jakubem, kdy si jedna situace vyžádala zásah rozhodčího a vyšetřování, na čí straně je pravda. Sice vše bylo způsobeno hádkou o stavu mezi dvěma tábory diváků, než tím, že by se naši aktéři nebyli schopni dohodnout, ale i tak si Jakub vysloužil Warning za příliš rychlý přechod mezi aktivací Jace a líznutím karty (nutno podotknout, že jakub mívá jinak spíše opačné potíže a tento druh warningu je po těch za pomalou hru příjemnou změnou). Po 4 kolech to vypadalo tak, že Jakubovi, Romanovi i Danovi bude na top8 stačit remíza a Petr bude hrát jen o vylepšení skóre na lepší ceny v top16.

Do top8 postoupil Jakub z 2. místa, takže věděl, že bude začínat (v matchupu s Atarka red hodně důležité), zatímco Dan a Roman věděli, že si o začínání bude vybírat jejich soupeř. Matchupy v top8 byli pro kluky dost obtížné. Atarka Red je pro Dark Jeskai podle obecného mínění dobrým matchupem. Jenže to platí zejména, když má Jeskai dost zaměřené karty v sideboardu, což se u Jakuba úplně říct nedalo. Dan hrál proti Esper drakům (nic moc matchup) a Roman proti Abzan tokenům (taky spíše horší matchup).

Jak už je poslední dobu nepěkným zvykem, byl první zápas v top8 pro naše hráče i posledním. Roman neměl dost agresivní draw na to, aby soupeře přejel a ten v lategame vytěžil dostatečnou výhodu ze svých planeswalkerů. Dan také neměl moc dobré draw, ale hlavně ani svůj den, kdy ve druhé hře nenašel linii nabízející šanci na stabilizaci situace a vzdal zápas ještě předtím, než byl zcela rozhodnut. Jakub jako jediný dokázal dotáhnout svůj zápas až do třetí hry, kdy při zvolení jistější herní linie mohl zřejmě vyhrát i hru první. V rozhodující hře stačil zahrát jen dvě kouzla, než v soupeřově kole umřel na kombo Become Immense a Temur Battle Rage. Dlouho pak přemítal o tom, zda by v této hře nepomohlo zmulliganování úvodní ruky. Posuďte sami - Jakub je na draw a tohle je jeho úvodních 7 karet.