Tolarie na PPTQ 14. a 15.3.

Standard PPTQ jsou v aktuální sezóně jen 3 a hned 2 z nich se konaly v jeden víkend. Výprava z Tolarie na nich opět nechyběla.

Víkend týden před Prerelease Dragons of Tarkir byl poslední možností zahrát si větší Standard ještě bez Draků. A vlastně téměř jedinou možností zahrát si Standard na PPTQ vůbec, jelikož v této sezóně organizátoři preferují sealed a Modern. S vidinou foilové Liliany spolu s kvalifikací na PTQ v Polsku nebo Rakousku vyrazila i tradiční tolarijská výprava.

Sobota

Sobotní turnaj se konal v Kolíně, což je ideální dojezdová destinace. Účast byla z nejrůznějších důvodů (jiný program, zabíjačka, rodinné povinnosti) slabší než obvykle a to navíc visel otazník nad bratry Brožky, kteří byli v pátek před turnajem na plese. Ale znáte to, když se nedaří v tombole, je potřeba spravit si chuť výhrou na turnaji, takže jsme jeli v následujícícm složení:

Petr Brožek - UR nůžky, Jan Brožek - Abzan Midrange, Roman Vejdělek - Abzan Aggro, Dan Papež - Abzan midrange

Na nádraží jsme se potkali i s Danem Kubou, který vsadil na svůj - v poslední době úspěšný - RG kradečák a vyrazili jsme. Na místě jsme se potkali s Vaškem kronusem, který na turnajích také hájí Tolarijské barvy a z Pardubic dorazil i Tomáš Faktor s Veronikou Grundovou.

Turnaj se konal v příjemném prostředí restaurace Taverna, která nabízela v pauze po druhém kole obědové menu. Sešlo se 33 účastníků, což znamenalo 6 kol a postup do top8 s jistotou pro 4:1:1 a pár šťastlivců se 4:2. Účastníci byli, krom bližšího okolí z Prahy a dorazila i výprava ze Slovenska. Jednalo se ve velké míře o tytéž tváře, co byly na předchozích PPTQ. Po finálové účasti Dana Papeže na předchozím turnaji už náš cíl nemohl být jiný, než konečně PPTQ vyhrát a dostat někoho na PTQ (a pak na PT).

A za naším cílem jsme se vydali poměrně odhodlaně. Ve třetím kole výprava z Tolarie/Pardubic obsadila první dva stoly a bylo jasné, že vítězové těchto zápasů budou mít hodně blízko k účasti v top8. Ve vzájemném souboji vyhrál Petr na Romanem a Tomáš Faktor nad Danem. Honza upravil své skóre na 2:1 a Dan Kuba mezitím všechny překvapoval svým nestandardím balíkem a vyrovnal své skóre na 1:1:1.

Následující dvě kola nám moc nevyšla a před posledním kolem neměl nikdo jasný postup do top8. Vzhledem k většímu počtu remíz navíc nebylo moc jasné, jaký výsledek bude stačit. Nicméně jsme doufali ve 4:2 a trochu štěstíčka. Trochu škoda bylo, že Petr hrál o postup s Vaškem Kronusem a Roman s Honzou. Na druhou stranu to znamenalo téměř jistotu, že se někdo z Tolarie do top8 probojuje.

Z duelů vyšel vátězně Petr a Roman a stejně tak na 4:2 dosáhl Dan Papež. Dan Kuba si vyhrál jistý postup se skóre 4:1:1 a Tomáš Faktor se skóre 3:3 doufal alespoň v umístění v cenách. Štěstí nám nakonec až tak moc nepřálo, jelikož se do top8 dostal se 4:2 jen Petr ze 7. místa a Dan s Romanem zůstali kolem 10. místa.

Pro Petra bylo nepříjemným faktem i to, že v top8 se o začínání v zápase nevybíralo náhodně, ale dle přání lépe umístěného hráče v základní části. Se svým 7. místem tak měl téměř jistotu, že vždy bude hrát jako druhý, což byla vzhledem k povaze jeho balíčku dost nevýhoda a často rozdíl 5 damage hned v úvodu hry.

Posuďte sami

 

Ve čtvrtfinále hrál Petr s Tomášem Vaňkem (GW Devotion), který ho celkem pohodlně porazil v základní části.

Nicméně tentokrát bylo dostatek štestí na Petrově straně a Ornithoptéry byly schopné doletět si pro těsné vítězství 2:1.

Dan Kuba mezitím prohrál svůj zápas s Abzanem, kdy soupeř předvedl zajímavou sideboardovací strategii, kdy z balíčku vyndal Siege Rhina a rozhodl tak minimalizovat efekt Danových kradení na bytosti. Pro vítězství si došli jeho Fleecemane Lioni (které hrál až ve chvíli, kdy mohl ihned aktivovat monstrositu) a planeswalkeři.

V semifinále stál Petr proji Jeskai aggru Nikolase Kozleje a rozjezd vypadal slibně, když byl schopen ve druhém kole útočit s Ensoulovanou Ornithoptérou. Soupeř však byl připraven a ihned se jí zbavil Valorous Stancí, takže se hra dramaticky obrátila. O pár kol později však Sfinga z Hour of Need překvapila Mantis Ridera a ani Stormbreath Dragon nezabránil v tom, aby si jeden z Petrových lítačů nedošel spole se Shrapnel Blastem pro výhru.

Po sideboardu hra vypadala poměrně vyrovnaně s tím, že Petr zahrál více zabíjení i bytostí a na soupeřův Dig Through Time poslední záchrany měl připravené rušení.

Mezi nůžkami a Lilianou tak stála finální překážka - Abzan Midrange Milana Nižnanského.

Když soupeř v první hře Thoughtseizou zahodil namísto nůžek do druhého kola Clouformu (čímž signalizoval ruku se zabíjením na 5/5 lítačku), vypadalo to bledě. A situace se moc nevylepšila ani postupem času, který hrál do karet kontrolnějšímu Abzanu a jeho planeswalkerům. Elspeth si celkem jednoduše došla pro vítězství.

Po sideboardu situace vypadal více vyrovnaně. Petr měl dost rušení, které však nemohl efiktivně hrát spolu s tlakem na soupeře, jelikože se zastavil na 4 manách. Jednu z nich pak proměnil v 5/5 indestructible, ale možná předčasný útok ho stál hru, kdy nejdříve musel rušit Negatem Abzan Charm a už mu nezbyla mana na Disdainful Stroke na Elspeth. Je možné, že kdyby hrál více odzadu, mohla být hra zajímavější. Takto opět podlehl Elspeth, tentokrát v doprovodu Sorina.

Stejně jako pro Dana Papeže minule, i tentorkát zbylo pro Tolarii pouze druhé místo.

Ale šance na nápravu byla hned následující den.

Neděle

V neděli se konalo PPTQ v Praze a výprava byla ještě o něco slabší než v sobotu. Petra a Honzu dostihla únava a na turnaj nevyrazili. Dan měl rodinné záležitosti a Tolarijské barvy tak vyrazil hájit jen Roman a Dan Tocháček.

Roman opět věřil Abzan Aggru a Dan vsadil na svůj oblíbený Sidisi Whip. Z turnaje nemám moc informací kromě toho, že Roman po výhře v prvním kole potkal třikrát za sebou svůj nejhorší matchup - RW aggro a po 3 rychlých prohrách se mohl s turnajem rozloučit.

Naproti tomu Tochi ukázal dobrou formu a probojoval se do top8. I tam si formu zachoval a dostal se až do finále. Tam ho čekal Tomáš Vaněk s GW Devotion. Tochi začínal za stavu 1:1, ale rozhodují hru mu pokazil muligan do 5, ze kterého se už "nevylízal". Vítězem se tak stal Tomáš Vaněk a Tolarie brala další druhé místo..

 Co dál?

Celkově se dá říct, že se pro Tolarii jedná o úspěšný víkend. Jen je škoda, že na PPTQ se harje v podstatě jen o první místo zaručující možnost přiblížit se účasti na PT.

Z PPTQ tak má druhé místo už - Jan Brožek, Dan papež, Petr Brožek, Dan Tocháček.. A jelikož podobná situace nás provázela na PTQ a WMCQ v předchozích letech, je to důvod k zamyšlení, co té naší celkové výhře brání (krom soupeřů).

Je na čase s tím příště něco udělat a konečně se kvalifikovat!

Šanci zahrát si Standard kvalifikaci budeme mít hned týden pro Prerelease (ale už teď vímě, že minimálně Petr, Honza a Roman nebudou moci jet) a pak na Grand Prix Krakow v půlce dubna, kam se chystá početná Pardubická výprava.

Jak to šlo dáme zase vědět.

za tým Tolarie.cz

Petr Brožek

 
na začátek