Tolarie na WMCQ 2015 #3

Poslední letošní kvalifikace do národního týmu znamenala nejen poslední šanci získat letenku na mistrovství světa týmů, ale také poslední možnost zahrát si na větším turnaji Standard ještě s Theros blokem a Magic2015. Čtěte, jak se dařilo výpravě z Tolarie.

Stejně, jako na prvním letošním WMCQ, se hrál v Brně Standard. I když už známe komplet spoiler Battle for Zendikar, ještě pořád se hrálo se starými známými kartami z Theros bloku a Magic2015. Dalo se čekat, že na jeden z posledních víkendů před rotací, nikdy nebude vymýšlet nový balík, ale vezme osvědčenou klasiku nebo balík, se kterým má nahráno. Otázkou jen bylo, na co se nejvíc připravit. Na nejlepší balík poslední doby, nebo balík, který je dobrý proti tomu nejlepšímu, nebo ten, který je dobrý na nejlepší balík proti nejlepšímu balíku atd.

Výprava z Tolarie vsadila na to, s čím měl kdo za předešlou dobu nejvíc nahráno. Petr Brožek - UR Tutelage, Roman Vejdělek - Hangarback Abzan, Daniel Papež - Abzan kontrol, Daniel "Tochi" Tocháček - 5C Rally, Jakub "Kumano" Havelka - BG Demonic Pact. Z Hradce se připojil i Pavel Tvrzník s Monored Aggrem, ale i tak byla naše účast menší než obvykle. Ale to jsme ještě netušili, že bude menší i účast celková..

A dokonce podstatně menší než na předešlých WMCQ. Do Brna dorazilo jen 57 hráčů, což je určitě číslo k zamyšlení, když na obou předchozích 2 WMCQ bylo kolem 100 lidí. O to překvapivější je malá účast z toho důvodu, že promo za účast se dalo ihned prodat za cenu o minimálně 100,- vyšší, než bylo vstupné na turnaj. Že by hráči po GP Praha prodali své Standardové karty a chystali se na rotaci? Nebo, že by už byli po nabitých prázdninách přehraní? Nebo nevěděli, co hrát a nevěřili si? Nebo šli radši na výstavu psů, která probíhala na stadionu sousedícího s místem konání turnaje?

Na odpověď jsme nepřišli, ale aspoň nižší účast zajistila to, že jsme mohli počítat s dřívějším návratem domů (méně lidí = méně kol, hrálo se 6 kol a top8). I když při pohledu na naše vystoupeních na předchozích WMCQ jsme s dřívějším návratem mohli počítat tak jako tak :-) Ale na to jsme nemysleli. Nový turnaj, nová možnost něco uhrát. I když je to poslední šance, turnaj běží pro všechny odznova od prvního kola. Naším cílem bylo, aby aspoň jeden z nás dal konečně top8 a mohl ve vyřazovacích bojích hrát o kvalifikaci.

Naše šance na top8 však začaly poměrně rychle zhasínat a po čtvrtém kole byl ve hře už jen Dan Tocháček se skóre 3:1. Bylo jasné, že v pátém kole bude hrát v podstatě o postup, jelikož by na top8 mělo stačit většině hráčů skóre 4:1:1. Páté kolo Tochi vyhrál a při pohledu na standingy před posledním kolem bylo jasné, že mu remíza bude stačit. Do třetice to vyšlo. Další tolarijská top8 na WMCQ. Teď už ji jen proměnit v kvalifikaci.

Ve čtvrtfinále hrál Tochi s Tomášem Kuchtou, který pilotoval Jeskai.

Podle Tochiho názoru to není moc dobrý matchup a navíc Tomáš díky lepšímu postavení po základním kole začínal. Vyhlídkám na vítězství moc nepřidalo to, že v první hře Tochi mulliganoval do 5 karet a jeho první play byla bytost ve čtvrtém kole. Ta dostala Ojutais Commandem a Mantis Rider, který útočil od třetího kola už zbytek zvládl.

Ve druhé hře vypadala situace lépe, jelikož po úvodních výměnách zbyl Tochimu na ruce Rally the Ancestors, které s plným hrobem znamenalo skoro konec hry. Jenže Tomáš zkušeně dolízl Dig Through Time, který mu kromě jiného přinesl i Negate a zvrat v partii se nekonal. Tochi se ještě pár kol snažil nalézt další Rally, ale nepodařilo se mu a skvělé late game, kterou Jeskai disponuje, podlehl. Za top8 si alespoň odnesl 15 boosterů a podložku.

Tomáš Kuchta nakonec celé WMCQ vyhrál a doplnil tak národní tým ve složení Ondřej Stráský, Lukáš Blohon a Domink Mikoláš. Za zmínku určitě stojí to, že do národního týmu měl blízko i Martin Júza (druhý nejlepší český hráč, co se letošních PRO bodů týká), který byl na všech 3 letošních WMCQ v top8, ale pokud si dobře pamatuji, vždy vypadl ve čtvrtfinále.

Celkově bylo trochu překvapující, že letošní WMCQ byla méně navštěvovana než loňské, ačkoli bylo už od začátku jasné, že se jedná turnaj, kde promo za účast výrazně převýší výši vstupného (i při prodeji do výkupu). Ale jak už jsem psal výše, o důvodech se můžeme jen dohadovat.

Pro Tolarii byla letošní série slabší než loňská, ale i tak je top8 aspoň nadějí do budoucna. Chce to prostě zabrat v top8, letos i loni už jsme jich nasbírali na různých turnajích opravdu hodně. Snad to první místo konečně přivezeme :-)

Letos nás z větších turnajů čeká asi jen listopadové Grand Prix Brussel, kde se bude hrát Standard už se Zendikarem. Jestli tam vyrazíme, určitě se o tom dozvíte.

Mějte se fajn.

za tým Tolarie.cz

Petr Brožek

 

 
na začátek