Top 5 karet "mistrovského" Standardu

Dan Tocháček pro vás vybral 5 karet ze Standardu, které často rozhodovaly hry na feature matchích mistrovství světa v Magicu týmů i jednotlivců. Jelikož tyto karty prokázaly svou sílu na turnajích nejvyšší úrovně, raději na ně pamatujte při přípravě na jakýkoli Standard turnaj.

Blíží se velký vánoční standard v Tolarii a je třeba se na něj připravit. Mnozí z vás se určitě dívali na Worlds 2014 v Magicu a to rovnou ve dvojitém nášupu. Mohli jsme fandit našemu týmu na turnaji národních týmů nebo dívat se na nejlepší hráče světa (zde hrál Stanislav Cifka), kteří se snaží o získání poháru.

 

Proto jsem připravil

 

 

rozbor pěti důležitých karet, které byly k vidění ve Standard balíčcích top hráčů

 

 

1) První kartou, která se hrála ve spoustě balíčků včetně vítězného, je Whip od Erebos. Je to základní kámen jak GB constalation decku, tak i Sidisi Whipu.

 

Tyto balíčky jsou založeny na myšlence, že si rychle odemelete své bomby jako Hornet Queen do hrobu za pomocí karet Satyr Wayfinder, Commune with the Gods nebo už zmíněnou Sidisi, Brood Tyrant.

 

Pomocí Whipu si pak Queenu vytáhnete z hrobu a dostanete čtyři včeličky s deathtouchem, které sami o sobě znamenají smrt pro mnoho balíčků. Sílu Whipu se podařilo zakomponoval i do Abzanu - Abzan Whip, který hráli ve vítězném týmu borci z Dánska.

 


 

 

2) Další kartou na kterou si musíte dát pozor je určitě Hordeling Outburst. Tato nenápadná karta v sobě skrývá velmi velký potenciál a spolu s kartami jako je Jeskai Ascendancy nebo Butcher of the Horde a mnoho dalšími může vytvořit velikou výhodu a rychle vás zabít.

 

Je to základ hned dvou velmi hraných balíčků - Mardu midrange a Jeskais tokens nebo i mono-red aggro. Této karty si určitě ještě na dvojce užijeme, jelikož její power level je velmi vysoko a udělat si tři blokery nebo útočníky za cenu jedné karty je prostě super.

 


 

 

3) Tato karto již nejednou svou sílu ukázala a určitě se nedivíte, že se Thoughtseize objevuje i v tomto výčtu karet. Je to nejuniverzálnější discard, co kdy Wizardi vydali.

 

Pro každý nejen kontrolnější balíček, který hraje černou, je velice důležité podívat se rychle soupeři do ruky a zahodit mu největší hrozbu (včetně potvory). Proto se objevuje v minimálním počtu 3 kopií i přes cenu ztráty dvou životů. Je to velmi důležitý stavební kámen UB controlů a Abzanů, kterým pomáhá rozbíjet hlavně nepříjemné combo decky.

 

Hraje se na všech formátech a není se čemu divit.

 


 

4) I přesto, že se jedná o formát Standard, tak se Wizardi pochlapili a vydali po dlouhé době kartu s velikým combo potenciálem - Jeskai Ascendancy. Tento na první pohled nenápadný enchantment vám umí generovat značnou karetní výhodu spojenou s posilováním vašich bytostí.

 

Ze začátku se to hrálo jako 4barevný combo deck, který spolu s bytostmi produkujícími manu, kartou Retraction Helix a levným permanentem dokázal udělat v podstatě nekonečnou smyčku a zabít soupeře (např. odemletím přes Altar of Brood, při opětovném vykládání artefaktu za nula many).

 

Balíček byl však natolik nestabilní, že se Ascendance zakomponovala do jeskai barev a ponechal se combo potenciál Helixu, tentokrát ve spojení se Springleaf Drumem.

 

V poslední verzi vynikající hráč Yuuya Watanabe úplně vyhodil kombo a raději přidal kouzla produkující tokeny a karetní výhodou v podobě Treasure Cruise.  Balík tak naplno využívá oba módy Ascendance - hromadné posilování bytostí a "loot" efekt pro zlevnění Treasure Cruise. Vaše 1/1 šupáky jste schopni rychle naboostit na veliké bytosti a stále mít spousty karet v ruce díky "Ancestralu". A vše je velmi stabilní a dobře hratelné právě díky Jeskai Ascendancy.