Top balíky z Pro Touru Battle for Zendikar

Pokud se chystáte na Standard turnaj, určitě musíte znát možnosti, které formát nabízí. A kde jinde začít, než u nejúspěšnějších PT balíků?

Od Pro Touru si divíci většinou slibují plno inovací a neotřelých přístupů, které teprve ukáží sílu karet z nové edice. Většinou tak tomu je a Pro Toury představí ve světle reflektorů nějakou nečekanou kombinaci nebo dokonce celý nový balík.

Na Pro Tour Battle for Zendikar tomu však bylo jinak.. Žádné extra novinky se neobjevily. Při pohledu na top8 by se dokonce dalo říct, že se neobjevilo vůbec nic nového. Tam se objevily jen balíky, které jsme znali buďto z minulého Standardu nebo z prvních dvou víkendů, kdy se karty z BfZ mohly hrát - Jeskai (různé varianty), Atarka Red, GW Megamorph, Abzan. Z nečekaných karet také žádná. Tempo formátu udávají Jace, Gideon, Hangarback Walker, Battle Landy a pak to nejlepší z trojbarevných Khans karet a commandy z Dragons of Tarkir. Tedy to, co všichni věděli.

Naštestí PT není jen o top8. Důležité je pamatovat na to, že kromě Standardu (10 kol), se turnaj skládá ještě ze 6 kol draftu a o top8 pak rozhoduje kombinovaný výsledek. Balíky v top8 jsou sice nejvíce vidět, ale o povaze formátu mnohem lépe vypoví pohled na balíky pouze podle jejich umístění ve Standard části. Na to je potřeba myslet při přípravě a hledání inspirace na váš další Standard turnaj.

Velkou výhodou je, že všechny úspěšné balíky (alespoň 6 výher z 10 kol) z Pro Touru jsou snadno dostupné. Podívejte se nejdřív sami a uvidíte, že Standard není taková nuda bez překvapení, jak by se podle top8 mohlo zdát.

 

Balíky se skóre 9-1, 8-1-1, 8-2

Na webu Wizards >>> TADY

 

Balíky se skóre  7-2-1, 7-3

Na webu Wizards >>> TADY

 

Balíky se skóre 6-2-2, 6-1-3, 6-4

Na webu Wizards >>> TADY

 

Při bližším prozkoumání výsledků je vidět, že na Standardu můžete uspět i s dalšími kreacemi

Mezi kontroly je jen na vás, zda se rozhodnete pro Esper draky nebo Esper Planeswalkery (ti sice nemají Silumgars Scorn, ale nejsou tak náchylní na Crackling doom).

Když chcete hrát Atarka red, můžete se vydat cestou landafll bytostí a když nemáte na fetchky, můžete hrát monored i bez zelené. 

Mezi agresivními balíky pak byl k vidění i RB tlak s Dranou z dílny Tomoharu Saita.

K mému překvapení se mezi úspěšnými balíky objevila jen jedna Eldrazi rampa - v zeleno-černé verzi, která namísto věškerého úsilí zaměřeného na rampování, vsadila na discard a zabíjení, aby hru protáhla až k seslání Eldrazi.

Mezi většími aggro balíky se objevil 4c "Temurai", který hrál 8 manovačů a pak ty nejsilnější bytosti, které mu čtyřbarva bez černé nabízí.

Objevily se i balíky založené ne na síle jednotlivých karet, ale na synergii - BG Aristocrats silně připomínajíví Event Deck Battle fot Zendikar a potom, aspoň polde reakcí chatu v live streamu. nejoblíbenější nová kreace Christiana Calcana - UB aristocrats.

Nejúspěšnějším balíkem vůbec, pak byl podle některých, Bant Tokens Sama Blacka, který využíval síly nečekané karty Retreat to Emeria.

Jak bylo vidět, tak i top balíky jdou také hrát v různých variantách, ať už jde o několik verzí Jeskai (Dark Jeskai, Jeskai, Jeskai tokens) nebo různé splashe v Abzanu či GW megamorphu. 

Do budoucna je určitě důležité neustrnout u výsledků PT a i úspěšné balíky dále inovovat, protože doba, kdy by jste mohli doufat v úspěch s přesnou kopií balíku z minulého týdne už je asi pryč. Aspoň co se větších turnajů týká.

Osobně jsem na PT dával velkou důvěru Uginovi, jelikož mi na celkově pomalejší metagme založené na board presence, přišel jako ideální trumf. 8 man je asi opravdu moc, i když na druhou stranu hrál Reid Duke poslední kolo o top8 s Esper kontrolem, který měl jako finishera právě 2x Ugina.

Uvidíme do budoucna. Například minulé období po PT ukázalo, že hned o týden později, může být top balíkem něco úplně jiného, než bylo v top8 na PT. I když teď bych až takové razantní změny nečekal, jelikož v menším karetním poolu s dokonalou manabase budou ty nejsilněší karty nejspíš nadále dominovat a jen těžko je přemůže synergie. Ale rád se nechám překvapit tím, co se ve světě vymyslí jako ideální recept na Pro Tourem definovanou metagame.

Mějte se faj a Standardu zdar! :-)

Petr Brožek

PS: nezapomeňte, že už tento víkend je na pořadu Game Day ve formátu Standard.

 
na začátek