Ultimátní návod na Prerelease sealed deck

Jak zvládnout stavbu sealed decku, ať jste na svém prvním nabo dvacátém Prerelease? Jak se mění limited prostředí s příchodem Eldritch Moon? Jakých strategií se držet? To vše v článku povinném pro každého, kdo se chystá na Prerelease.

Co je to vlastně Prerelease

Prerelease jsou turnaje, které se konají po celém světě týden před uvedením nové MTG sady do prodeje. Díky Prerelease máte jediněčnou příležitost zahrát si s novými kartami jako první a získat s předstihem nové přírůstky do svých balíků a sbírek. Důvodem, proč hrát na Prerelease je, kromě poznání nové edice, i to, že se jedná o turnaj s unikátní atmosférou a štědrými cenami. Naprostá většina hráčů se jde na Prerelease hlavně bavit a turnaj je tak skvělým místem k setkávání začínajících hráčů s těmi turnajově zkušenějšími v rámci přátelské atmosféry. Prerelease je i ideálním způsobem, jak se seznámit s limited formátem a s novými lidmi z vaší MTG komunity.

Účast na Prerelease je skvělým rozhodnutím, ať už hrajete Magic pár měsíců nebo pár let .

 


Tolarie k Shadows over Innistrad pořádá 2 Prerelease turnaje. Zahrát si můžete v Pardubicích v sobotu 16.7. a v neděli 17.7. 


 

Jak se hraje?

Prerelease turnaje se vždy konají ve formátu sealed deck. To znamená, že hráči staví svůj balíček z produktů, které dostanou při registraci. Konkrétně jde o 6 boosterů v poměru 4x Eldritch Moon a 2x Shadows over Innistrad (plus náhodné foil promo - rare nebo mythic z nové edice, které se může hrát). Vše uložené v príma krabičce, ve které je ještě speciální foil zombie token a kostka na počítání životů. Hráčům všechny karty samozřejmě zůstávají i po skončení turnaje.

                                             

Z karet v těchto 6 boosterech (celkem 84 karet) si každý postaví herní balík, který má minimálně 40 karet včetně basic landů, které jsou k dispozici k zapůjčení. 


Jak se hraje v Tolarii

Každý z klubů, který Prerelease pořádá, má přístup k turnaji trochu jiný, ale o nijak zásadní rozdíly se nejedná. V Tolarii je průběh následovný:

Každý hráč odehraje všechna kola turnaje a po posledním kole se rozdělí ceny (2 boostery nové edice za každého účastníka v turnaji). Ceny na Prerelease Eldritch Moon se rozdělují zrhuba do poloviny herního pole podle umístění po posledním kole, takže s vyrovnaným skóre máte šanci aspoň na booster. Hraje se zpravidla 5 nebo 6 kol, přičemž na každé se dá odhadnout zhruba hodina času. Počítejte proto s tím, že turnaj může končit i někdy kolem čtvrté či páté.

 


Registrace do turnaje začíná v 9:30 a turnaj samotný v 10:00. Starovné je 600 na osobu.


 

Svůj balík můžete v průběhu turnaje měnit i mezi koly. Když se vám nějaká karta neosvědčí nebo na nějakou pecku při stavbě balíku zapomenete, můžete další kola hrát už s jinak poskládaným balíkem. Všechny karty, které nemáte v balíku pro první hru, fungují jako váš sideboard a na druhou a třetí hru můžete balík vždy upravit. A to nejen v rámci původních barev, ale klidně můžete hrát po sideboardování jinou barevnou kombinaci nebo dokonce komplet jiný balík.

 

Při dodržování pravidel funguje poměrně velká benevolence. Ne snad v tom smyslu, že by se pravidla porušovala, ale že se neudělují jinak obvyklé postihy za herní pochybení či neznalost karet a jejich interakcí. V podstatě by se nemělo stávat, že vás někdo tzv. „vytrikuje na pravidla“.

 

Kapacita turnaje je omezená místem (víc než 34 lidí k nám nenacpem) a proto doporučujeme využít možnosti předregistrace.

 

Krom Prerelease Packu dostane v Tolarii každý účastník malé občerstvení (nápoj, koláček).

 

Basic landy budou na půjčení na místě a jediné, co doporučujeme vzít si z domu, jsou obaly (pokud zapomenete, můžete si je dokoupit na místě). Předejdete tak poškození svých karet. Užitečné je také vzít si pár dalších kostek nebo žetonů: je tu jistá šance, že je budete potřebovat, i když si třeba náhodou neotevřete nějakého Planeswalkera:-)

 

Malá rada - foilové promo karty z Prerelease packu jsou hodně vzácný artikl a jejich cena často několikanásobně přesahuje jejich nefoilovou cerzi. Není výjimkou, že si v Prerelease packu můžete otevřít foil v hodnotě několika set korun. S vyměňováním/prodejem takové karty se vyplatí počkat alespoň do chvíle, než si budete jisti její skutečnou cenou. Stejně tak doporučujeme nejprve si zjistit cenu u různých dalších foilů a karet, některé vás svou cenou určitě překvapí ;-) 

 


 

Karty Eldritch Moon

 

Pokud se chcete na Prerelease pořádně připravit, doporučujeme vám seznámit se s novými mechanikami, které nám edice přináší - popsány v článku ZDE - a projít si všechny karty edice v oficiální obrázkové galerii ZDE.

 

Jakkoli jsou rare a mythicy v nové edici úžasné, pro potřebu orientace v nových kartách se zaměřte hlavně na commony a uncommony. Ty totiž budete na battlefieldu potkávat nejčastěji a je dobré mít aspoň základní přehled o možných soupeřových instantech.

 


 

Jak stavět sealed deck a jaká specifika přináší Eldritch Moon

Pro stavbu sealed decku existuje několik základních pravidel, která se vyplatí alespoň rámcově dodržovat s tím, že čím víc máte se sealed deckem zkušeností, tím více si můžete dovolit je "porušovat". Kromě toho je vždy důležité posuzovat každé pravidlo v kontextu dané edice, jelikož podle její povahy je možné tato pravidla "ohýbat". Eldritch Moon nepřináší žádné šílenosti (kromě úplné novinky, kdy schopností „meld“ vztvoříte ze dvou karet jednu obrovskou), ale i tak se na jeho specifika podíváme v samostatné části.

 

Základní pravidla stavby sealed decku:

 

0. hospodařte dobře s časem

První zásada je spíše logistického rázu a vychází z toho, že při stavbě sealed decku máte vždy málo času na stavbu balíku. Ať už stavíte balík 30 nebo 40 minut, pořád je to málo času na promyšlení všech kombinací a zvážení zařazení všech karet. O to více to pocítíte, když se sealed deckem nemáte příliš zkušeností.

Je důležité neztrácet čas zbytečnostmi. Třeba ilustrace karet si můžete prohlédnout později.. Vyfotit se s čerstvě rozbaleným planeswalkerem taky.. Utěšovat kamaráda, co si "nic neotevřel" snad stejně nemá cenu.. atd.

Při stavbě balíku jde o to, co nejrychleji identifikovat barvy, které budete hrát a pak se soustředit na tento balík a jeho dolaďování. Existuje na to více postupů, ale takový základní je, že si:

 

- rozdělíte všechny karty na kupičky podle barev (zlaté karty na samostatnou).

- vyřadíte karty, které určitě hrát nebudete (nehratelné kusy jako 1/1 bez schopností za manu nebo za 5 man přidej si 8 životů), abyste se jejich procházením již nezdržovali.

- identifikujete nejsilnější karty vašeho poolu a podíváte se, zda jejich barvy nabízí i něco dalšího

- pokusíte se poskládat balík v nejsilnější barevné dvojkombinaci

- když to nepůjde, zkusíte doplnit nejsilnější barvu jinou než druhou nejsilnější barvou a zvážíte případnou splash a v kombinacích pokračujete, dokud balík nebude mít slušnou manovou křivku (viz níže) a nebude zároveň manově stabilní (viz níže)

 

1. hrajte v balíku přesně 40 karet

Důvodem je to, že při dodržení minimálního možného počtu karet v balíčku, máte větší šanci, že si líznete své nejlepší karty. A také se vyhnete tomu, že byste v balíku hráli nějakou špatnou kartu jen proto, že je ve vaší barvě. Pokud se vám zdá, že už z balíku není co vyndat, přemýšlejte dál. Vždycky je co vyndat a vždycky se to vyplatí, dokud nebudete přesně na počtu 40 karet (včetně basic landů).

 

2. přibližte se ideálnímu poměru druhů karet

Pro normální balík je typické zhruba následující rozložení jednotlivých druhů karet

17xland, 15xcreature, 8xnon-creature spell.

Za normální balík se považuje ten, který se nesnaží o nějakou neobvyklou strategii (kontrol, hyperagresivní aggro, odemílací balík) a má standardní manovou křivku. 17 zemí vám umožní poměrně pohodlně sesílat bytosti po křivce, kdy chcete položit ideálně zemi každé kolo, až řekněme do pátého. 15 bytostí zajistí to, že budeme mít čím útočit na soupeře a čím se bránit (a neplýtvat tak removal). 8 non-creature kouzel zahrnuje převážně "removal" a nějaké "combat triky". Může zde být také mana-akcelerace nebo karetní výhoda.

 

3. hlídejte si manovou křivku

Váš balík by měl mít rozumně rozložené manacosty karet, abyste se hry účastnili v celém jejím průběhu. Myslí se tím to, abyste mohli karty hrát ideálně už od druhého kola a nestalo se třeba to, že budete mít v balíku sice samé silné karty, ale budou stát všechny 4 many a víc a než je stihnete všechny zahrát, soupeř vás přejede svými slabšími, ale manově nenáročnými kartami. 

Křivka je důležitá zejména u bytostí, kdy by měly jejich manacosty začínat už na dvou manách (některé formáty jsou rychlejší a nutí vás zaměřit se na levné bytosti, jiné dovolují více prostoru i dražším bytostem).

Rozložení manacostů bytostí může být třeba následující:

2 many - 4x

3 many - 5x

4 many - 4x

5 a více many - 3x

 

4. hrajte bomby, ale není to jen o rárech

Když se rozhodujete jakou barevnou kombinaci zvolit, je vhodné identifikovat vaše nejsilnější karty. Těmi jsou zpravidla:

a) planeswalkeři a jiná opakovaná/velká karetní výhoda, 

b) velké bytosti schopné ovládnout hru samy o sobě,

c) zabíjení (ideálně to bez omezení nebo tvořící karetní výhodu - zabije víc bytostí najednou).