Úvod do formátu Modern - část první
Pokud nevíte, s čím můžete ve formátu Modern počítat, nepřehlédněte dva články, kde vás Dan Tocháček seznámí s nejhranějšími balíky na tomto formátu.
V mém druhém článku pro Tolarii si představíme Modern, jako formát a hlavně vás seznámím s nejhranější balíčky, které můžete potkat. Budu vycházet z nedávně odehraného GP Richmond, které mělo pod palcem SCG, a tak nám neameričanům zbyly jen oči pro pláč nad těmi krásnými cenami za side-eventy.
Modern je docela novým formátem a nahradil tak již nepopulární Extended. Ten díky „okleštění“ ztratil rychle na popularitě, a tak se začalo spekulovat co si na nás Wizárdi připravili. Modern je nerotující formát a smí se na něm hrát karty, co vyšly od osmé edice (Eighth Edition) a Mirrodin až po současnost. To znamená, že pokud si postavíte balíček na Modern, tak se nemusíte bát, že si ho za rok nezahrajete, můžete ho hrát defakto furt:-) Poslední velká událost, která změnila formát, bylo zabanování Deathrite Shamana a odbanovaní Bitterblosomu a Wild Nacatla.
Prvním balíčkem, který si představíme je vítěz GP Richmond, Kiki-Pod, pilotovaný Brianem Liuem:
4 Birds of Paradise
1 Deceiver Exarch
1 Eternal Witness
1 Glen Elendra Archmage
2 Kiki-Jiki, Mirror Breaker
2 Kitchen Finks
1 Linvala, Keeper of Silence
1 Murderous Redcap
3 Noble Hierarch
1 Qasali Pridemage
4 Restoration Angel
2 Scavenging Ooze
1 Spellskite
2 Voice of Resurgence
3 Wall of Roots
1 Zealous Conscripts
3 Chord of Calling
4 Birthing Pod
3 Arid Mesa
1 Breeding Pool
2 Fire-Lit Thicket
1 Forest
2 Gavony Township
4 Grove of the Burnwillows
1 Hallowed Fountain
4 Misty Rainforest
1 Plains
1 Sacred Foundry
1 Steam Vents
1 Stomping Ground
1 Temple Garden
Sideboard:
1 Avalanche Riders
1 Ethersworn Canonist
1 Kataki, War's Wage
1 Thragtusk
1 Thrun, the Last Troll
1 Ancient Grudge
2 Combust
2 Negate
3 Path to Exile
1 Fiery Justice
1 Shatterstorm
Alfou a omegou balíčku je Birthing Pod, artefakt z New Phyrexie, který vám za obětování bytosti vám v knihovně najde a dá do hry potvoru, která má vyvolávací cenu o jedna vyšší, než je vyvolávací cena bytosti, kterou jste sekli. Pokud zrovna nemáte Pod, tak lehkou náhradou je Chord of Calling, jediné použitelné hledání na modernu. Pokud už roztočíte Pod, měli byste si primárně najít Kiki–Jiki, Mirror Breaker, kterým buďto zkopírujete Deciever Exarcha, kterým si můžete do nekonečna odtapovat Kikiho nebo Restoration Angela, přes něj si ho zase budete blinkovat a tím se odtapne a nebo Zealous Conscripts, kteří ho taky umí odtapnout. Tímto si uděláte strašnou spoustu tokenů, kterými si dojdete pro výhru. Potvor na rozkombení je tu více, protože Podem můžete hledat jen o jednu dražší, a tak potřebujete win conditions s různým manacostem. Pokud se vám to nepodaří rozkombit, tak nastupuje plán B, umlátit soupeře klasicky potvorami. K tomu vám pomůže Gavony Township. Na tento balík se krásně saiduje artefakt Grafdiger´s Cage, což mu vypne jak Pod, tak i Chordy nebo můžete použít jakékoliv ničení artefaktů, jako například Ancient Grudge, který mu defakto zabije dva Pody a tím tento balík hrozně zpomalíte. Torpor Orb také velmi pomůže. Tím vyrušíte kompletně kombo, ale stále má Pod, kterým si může najít odpověď (Quasali Pridemate) na váš Orb, tak se na něj moc nespoléhejte.
1 Archangel of Thune
4 Birds of Paradise
1 Eternal Witness
4 Kitchen Finks
1 Linvala, Keeper of Silence
1 Melira, Sylvok Outcast
1 Murderous Redcap
3 Noble Hierarch
1 Qasali Pridemage
1 Ranger of Eos
1 Reveillark
1 Scavenging Ooze
1 Shriekmaw
1 Spellskite
1 Spike Feeder
1 Thrun, the Last Troll
1 Viscera Seer
2 Voice of Resurgence
1 Wall of Roots
2 Abrupt Decay
3 Chord of Calling
4 Birthing Pod
3 Forest
3 Gavony Township
1 Godless Shrine
4 Misty Rainforest
2 Overgrown Tomb
3 Razorverge Thicket
1 Swamp
2 Temple Garden
4 Verdant Catacombs
Sideboard:
1 Burrenton Forge-Tender
1 Entomber Exarch
1 Ethersworn Canonist
1 Harmonic Sliver
1 Kataki, War's Wage
1 Orzhov Pontiff
1 Sin Collector
1 Thrun, the Last Troll
2 Path to Exile
1 Slaughter Pact
4 Thoughtseize
Druhým balíčkem, který využívá sílu Birthing Podu, je Melira Pod, jenž na GP pilotoval Luis Scott–Vargas. Balíček se opírá o kombo Melira, Sylvok Outcast a Kitchen Finks. Princip je jednoduchý, vyndáte obě víše zmíněné karty a pomocí jakéhokoliv sacrifice outletu, například Viscera Seera, donekonečna sekáte Finkse. Ty vyskočí z hrobu kvůli persistu, ale díky Meliře na ně nemůžete dát -1/-1 žeton, a tak máte nekonečno životů. Díky Seerovi si za každé seknutí dáte scry 1 a najdete si poslední část komba Murderous Redcap, kterým stejným způsobem dáte nekonečno dmg. V M14 vyšel Archangel of Thune, který vám spolu se Spike Feedrem dokáže dát také nekonečno životů a z Anděla udělá nekonečno/nekonečno bíjce:-) Princip je jednoduchý, sundáte z feedra žeton, přidáte si dva žetony a přes Anděla dostane Spike žeton, a tak pokračujete donekonečna. I na tento balík rádi uvidíte Grafdiger´s Cage nebo jakékoliv removování hrobu, například Relic of Progenitus nebo Scavenging Ooze, protože ty potvory musí jít přes hrob, a když je v reakci removnete, tak se do hry nevrátí a tím soupeř nemůže udělat nekonečnou smyčku. Torpor Orb je také dobrý, protože vyrušíte trigger Finksů a Redcapa, ale nepomůžou vám proti Spike Feedrovi.
Dalším balíčkem, na který určitě na Modernu narazíte je Affinita. Ta skončila na GP druhá a je to v současné době nejhranější aggro.
4 Arcbound Ravager
3 Etched Champion
2 Memnite
4 Ornithopter
4 Signal Pest
3 Steel Overseer
4 Vault Skirge
4 Galvanic Blast
4 Thoughtcast
4 Cranial Plating
4 Mox Opal
4 Springleaf Drum
4 Darksteel Citadel
4 Blinkmoth Nexus
3 Glimmervoid
4 Inkmoth Nexus
1 Island
Sideboard:
1 Etched Champion
2 Spellskite
2 Ancient Grudge
1 Spell Pierce
4 Thoughtseize
1 Grafdigger's Cage
2 Relic of Progenitus
1 Torpor Orb
1 Blood Moon
Filosofie balíčku je až zcela primitivní, v prvních kolech zahraju skoro celou ruku a rychle soupeře zabiju. K tomu nám dopomůže Mox Opal, který díky novému legendárnímu pravidlu ještě posílil. Cranial Plating nám posílí špatné Ornitopthery nebo Inkmoth Nexusy, kterými jste schopni dát 10 infektů i na jedinou ránu. Ještě zde máme Galvanic Blast, takový za jednu manu dám 4 pecky. Sidovat proti tomuto balíku je jednoduché, všechno ničení artefaktů co máme. Rozhodně dobrý je Ancient Grudge, ten ničí dvě karty za cenu jedná a navíc zabíjí i oživené Nexusy. Velmi dobrý je i Shatterstorm nebo zelený Creeping Corrosion, jednostranné wrata. Pokud nemáme přístup k zelené nebo červené barvě, můžeme nasaidovat Hurkyl´s Recall, za dvě many mu na konci kola vrátíme vše do ruky a máme zase volnou cestu.
Dalším balíčkem, co budete potkávat na velkých turnajích je určitě GR Tron. Ten se bohužel na GP Richmond neumístil moc dobře, ale to neznamená, že se nehraje, nebo že vám nebude dělat problém. Vzal jsem si decklist z GP Praha, kde skončil na 8 místě.
3 Wurmcoil Engine
1 Emrakul, the Aeons Torn
4 Karn Liberated
4 Ancient Stirrings
4 Sylvan Scrying
4 Pyroclasm
4 Chromatic Star
4 Expedition Map
4 Chromatic Sphere
3 Relic of Progenitus
4 Oblivion Stone
2 Forest
4 Grove of the Burnwillows
2 Ghost Quarter
4 Urza's Mine
4 Urza's Power Plant
4 Urza's Tower
1 Eye of Ugin
Sideboard:
1 Wurmcoil Engine
1 Spellskite
1 Dismember
1 Ancient Grudge
3 Nature's Claim
2 Combust
3 Stone Rain
3 Torpor Orb
Principem balíčku je co nejrychleji poskládat Tron, neboli tři země Urza´s Mine, Urza´s Power Plant a Urza´s Tower, které díky tomu produkují 7 bezbarvých man. Ke složení vám pomůže hledání Sylvan Scrying nebo Ancient Stirrings. Záhodno je to poskládat ve třetím kole a dát do hry Karn Liberated a tím rychle ukončíte soupeřovo trápení. Pokud se hra protáhne tak si pomocí země Eye of Ugin najdete Emrakul, the Aeons Torn a ten na soupeře stačit určitě bude ;-) Balíček projde určitě úpravou, neboť proti hrozbě Nacatlů, Opic a jiné havěti vám Pyroclasma stačit nebude a raději budete hrát Firespouty. Jelikož síla tohoto decku tkví v zemích, je dobré se na ně v sidebordu zaměřit. Pokud vyndáte Blood Moon, tak mu v jedné kartě zničíte všechnu manovou akceleraci a soupeř bude muset začít hledat rychle odpověď nebo dohrál. Přecijen rychle do hry Emrakula bez Tronovek nedostanete. Dobrý je také Stone Rain či Molten Rain.
Ale úplně nejlepší karta proti balíčku je Sowing Salt, tím ho nejen zpomalíte, ale úplně mu odříznete možnost po zbytek hry složit Tron. Bohužel tuto kartu využijete jen proti tomuto balíčku a maximálně proti UWR controlu, kde není takový zázrak jako tady.
Máte rádi modrou barvu? Máte rádi potvorové balíčky? Pokud jste odpověděli na obě odpovědi ano, tak následující balíček vás určitě potěší. Jedna se o čolky, neboli Merfolci. Tento balíček se sice trochu hrál i dříve, protože měl dobrý základ, ale defakto se začal hrát až s příchodem Master of Waves a Thassa, God of Sea. Následující decklist je z GP Praha 2014, kdy s ním Lukasz Szplit skončil na 14. místě.

16 Island
4 Mutavault
2 Coralhelm Commander
3 Cursecatcher
4 Lord of Atlantis
4 Master of the Pearl Trident
3 Master of Waves
4 Merrow Reejerey
2 Phantasmal Image
4 Silvergill Adept
2 Thassa, God of the Sea
4 Æther Vial
4 Spreading Seas
4 Vapor Snag
Sideboard
1 Damping Matrix
4 Hurkyl's Recall
1 Merfolk Assassin
2 Relic of Progenitus
2 Spell Pierce
2 Spellskite
3 Threads of Disloyalty
Balíček těží z toho, že má defakto 12 lordů, neboli potvror, které posilují jiné bytosti stejného typu, u vás merfolků. Takže vyložíte spousty čolků, ty posilují jiné čolky a nakonec položíte Lord of Atlantis nebo Master of the Pearl Trident a pomocí Spreading Seas uděláte všechny svoje potvory neblokovatelné. Obrana je docela složitá, ale zase pro vás mluví to, že soupeř nemá žádné rušení, kromě doplať 1. Rozhodně je dobré nasaidovat nějaké globální ničení, třeba Supreme Verdict, Wrath of God a podobně. Měnění kartu za každého Lorda co vyndá, není příliš efektivní. Dobrý je i víše zmíněný Firespout nebo nový Anger of Gods, Pyroclasma není příliš efektivní, protože musíte počítat, že soupeř bude mít více jak dva lordy na stole, a tak za dva dmg nebude určitě stačit. Velmi dobrý je také Engineered Explosives, jelikož všechny důležité karty jsou za dvě many, tak je i velmi rychlé a efektivní.
Pro dnešek posledním balíčkem, který si představíme je úplně novým a na Modernu zcela neokoukaný UB Férie, můj velmi oblíbený deck. Většina hráčů po odbanování základní karty decku, Bitterblosomu, čekalo na velký výskyt již na minulém Modernovém PT, ale až Alex Sittner s ním postoupil na GP do TOP16. Férie byly svou dobou nejhranější balíček standardu a později i Extendu, proto se Wizárdi báli velkého výskytu a raději zabanovali základní část.
3 Mistbind Clique
2 Snapcaster Mage
4 Spellstutter Sprite
3 Vendilion Clique
3 Cryptic Command
3 Go for the Throat
3 Mana Leak
2 Spell Snare
2 Tragic Slip
2 Inquisition of Kozilek
2 Thoughtseize
2 Sword of Feast and Famine
4 Bitterblossom
5 Island
2 Swamp
3 Creeping Tar Pit
4 Darkslick Shores
4 Mutavault
4 River of Tears
3 Secluded Glen
Sideboard
2 Spellskite
2 Glen Elendra Archmage
2 Spell Snare
3 Deathmark
1 Inquisition of Kozilek
2 Batterskull
1 Engineered Explosives
2 Grafdigger's Cage
Je to klasický control, co svoje kouzla hraje na konci vašeho kola, takže od soupeře nečekejte velké akce v jeho kole a hra spíš bude vypadat draw and go. Základem je tedy Bitterblosom, enchantment, který vám ubere v upkeepu jeden život a za to dá 1/1 černou poletuchu. Sám je to také Férie, takže se rozhodně kombí se Scion of Oona nebo Mistbind Clique, pod nějž ho můžete schovat. Druhou důležitou kartou, bez které se neobejdete je Spellstutter Sprite, poletucha, která soupeřovi zruší kouzlo a vy dostanete 1/1 tlačáka:-) Balíček je opravdu složen ze samých 1/1, tak soupeře pižláte dost dlouho. Obrana je naopak velmi těžká, jelikož soupeř má spoustu rušení. Nejlepší je nasaidovat discard, Thoughtseize nebo Inquisition of Kozilek je rozhodně dobrá volba. Pokud jste červení mágové, tak máte výhodu v podobě Volcanic Falloutu, karty která na Standard vyšla přesně proti této strategii. Instantní dva dmg stačí povraždit všechny Férie a krásně soupeře zabijete. Další dobrou kartou je také artefaktový Torpor Orb, tím mu vypnete ability všech bytostí, protože to jsou ETB a z jeho bytostí uděláte neškodné poletuchy.
Závěrem bych chtěl říci, že Modern je formát velmi zábavný, a i když vás může odradit počáteční investice, tak rozhodně neváhejte do něj zainvestovat. Postavíte si jeden balíček, který můžete hrát na tomto formátu neustále, a hlavně cena karet neklesá, jako tomu je u Standardu, ale naopak stoupá. Každopádně v dobrém sidebordu by rozhodně neměl chybět Torpor Orb, jež využijete proti opravdu velké škále balíků. Tímto bych uzavřel dnešní díl a příště vám představím další hrané balíčky, které určitě na turnajích potkáte. Z ochutnávky to bude určitě Splinter Twin, UWR control a další, tak se nechte překvapit ;-)
Daniel Tocháček