WMCQ 1+2 report

Dvě WMCQ, dvě top8. Ohlédnutí Jana Brožka za jeho cestou oběma turnaji.

WMCQ Praha


Na kvalifikace jsem se těšil. Přece jenom velkých turnajů o fajn ceny u nás zas tolik není (krom PTQ). Teda možná je, ale moc volných víkendů v poslední době nemám. Takže WMCQ v Praze a Brně byly jasné. Třetí WMCQ bylo v kolizi s dovolenou v Itálii, takže jsem měl na národní tým jen dva pokusy.

Volba balíku a příprava

Balíček byl jasný. Určitě jsem chtěl hrát nějaký z těch nejlepších - WG, UW, Bx. Na to vyvíjet něco svého jsem neměl čas a měl jsem dostatek soudnosti, abych volný čas věnoval testování něčeho relevantního. Jediné, co jsem měl skoro komplet a měl trochu nahrané, byl Monoblack. S konečnou verzí jsem počkal na výsledky Prou Touru a přemýšlel o přidání zelené kvůli lepšímu matchupu s kontrolem.

Výsledky PT a Owen Turtenwald ovšem rozhodli za mě, takže BW varianta byla jasná volba. Nejdříve jsem načetl všechny možné články a fóra, podíval se na několik videí, odehrál jeden turnaj v Tolarii, poctivých 20+ her s Monoblue s Romana Vejdělka a něco málo po netu. V tuhle dobu jsem už tak nějak tušil jak balíček funguje, jak sideboardovat a co jsou klíčové karty v matchupech. Celá příprava byla zakončená jednodenním soustředěním v Tolarii, kde jsem piloval matchup s GW Dana Papeže a odehrál něco málo her proti kontrolu a mirroru.

Po přípravě jsem měl docela dobrý pocit co se týče znalostí hlavních balíčků fieldu. Jen mě trochu děsilo, že tak polovina mých proher byla na moje chybky. Nu což, od toho je příprava, aby se na ně přišlo.

V Praze jsem tedy hrál na kartu stejný balík co postavil Owen Turtenwald.

1 x Plains
8 x Swamp
4 x Caves of Koilos
4 x Godless Shrine
4 x Temple of Silence
4 x Mutavault
1 x Urborg, Tomb of Yawgmoth

4 x Pack Rat
3 x Lifebane Zombie
3 x Desecration Demon
3 x Blood Baron of Vizkopa
1 x Obzedat, Ghost Council

4 x Thoughtseize
3 x Bile Blight
2 x Devour Flesh
1 x Ultimate Price
3 x Underworld Connections
2 x Elspeth, Sun's Champion
3 x Hero's Downfall
2 x Banishing Light

Sideboard:
1 x Underworld Connections
3 x Duress
1 x Sin Collector
3 x Doom Blade
2 x Last Breath
1 x Erebos, God of the Dead
2 x Deicide
2 x Drown in Sorrow

 

Průběh turnaje

Na úvod musím pochválit organizátory za nejlepší sajtu na jaké jsem u nás hrál.

Turnaj jsem odstartoval šnůrou 6:0 a pak dvěma remízami. V základní části jsem hrál mimo UW kontrolu se všemi top balíčky fieldu.

Docela dost agresivně jsem mulliganoval a vyplácelo se. Nejvíc her vyhrály krysy - buď ve druhém kole nebo na páté maně jištěné proti zabíjení. Bílá splash zářila hlavně po sideboardu, kdy jsem se mohl zbavit Thassy a proti Monoblacku jsem měl 4 odpovědi na Connections a Erebose a zabíjel Baronem.

Jediné, kde jsem se opravdu zapotil, byly hry proti Rabble Red Pavla Češky. Každé kolo jsem přemýšlel, zda odpálit Devour Flashem svého démona (nakonec přežil a já spolu s ním na 1 životě). Naštěstí se v této partii naplno ukázala slabina červených balíčků a to ta, že pokud si v klíčové chvíli líznete dvě země, nikdy už nedostanete šanci se vrátit do hry.

Pěkné byly i hry proti GW, kde bylo důlžité i za cenu „špatného bloku“ držet dostatečně vysoký life total, abych přežil Double Strike od vršknuté Ajani. Bylo pak fajn sledovat soupeře, jak s nadějí v očích věří, že poslední karta v mé ruce je zem a ne hero´s Downfall.

Celkově mi přišlo, že jsem měl ve většině her navrch a že soupeři moc dobře nesideboardovali a nechávali pochybné ruce (něco jako 2xhybridizace, Tidebinder Mage a 4 země potřebný tlak nevytvoří).

Ve čtvrtfinále jsem porazil RW Burn a v semifinále vypadl proti pozdějšímu vítězi s GRb monstry.

Semifinále mě opravdu mrzelo. Po vyrovnání stavu na 1:1, kdy jsem začínal z pěti, jsem v poslední hře měl fajn ruku a stačilo jen lízat země. Jak to dopadlo je jasné… došly hrozně pozdě a když to vypadalo, že hru otočím, soupeř líznul z vršku Rakdos´s Return, kterého hned následoval drak.Ve výsledku jsem byl opravdu spokojený a těšil se na další pokus do Brna.

 

WMCQ Brno

Po úspěchu v Praze jsem se cítil potřebu menší úpravy balíčku. Největší propadák byl Devour Flesh. Pokaždé jsem chtěl vidět v ruce cokoli jiného a Baronů (na které je důležitý) jsem na druhé straně stolu moc nečekal.

Nahradil jsem ho Ultimate Price - zabijením monocolored (master, polukranos, drak, demon) a mrkvičkou (dobrý na Burn, Bx, UW) a do sideboardu přidal třetí Drown in Sorrow.Potěšilo mě, že v podobném duchu na úpravu balíčku později nahlížel i sám Turtenwald.

V Brně už sajta moc plusů nedostala. Přece jen sál, kde je šero, všude je cítit kouř a záchody nejdou zamykat, není úplně prostředí, které bych vyhledával.

Turnaj začal stejně jako v Praze - sérií výher (tentokrát stačilo) a dvěma remízami na postup.

V základní části byla zajímavá snad jen hra s Lukášem Blohonem, kdy zvolil zabití mé Zombie Devour fleshem a šetřil si Bile Blight na krysu, jen aby pak dostal Baronem. A pak hra s Jakubem Havelkou, který špatně sečetl počet svých krys a mutavault a nedal mi útok za lethal.

Ve čtvrtfinále byla moje cesta ještě kratší než v Praze. Za stavu 0:1 proti UW kontrolu jsem po mulliganu na 6 nechal ruku s 2xThoughtseize, 2xKrysa, zem a konekce.. druhá zem samozřejmě došla až za 3 kola.

Pokud bych jel na turnaj znovu, nic zásadního bych neměnil. S balíčkem jsem byl spokojený. Testing sice nebyl ideální, ale prostě je spousta věcí, co má před MTG přednost. Jediná věc k nápravě je noční ponocování, abych nebyl následně během turnaje tak unavený.

Ať se vám daří.

Jan Brožek

 

 
na začátek