WMCQ Brno a ještě mnohem více

Jakub Havelka hrál na druhém WMCQ až do posledního kola o top8. Přečtěte si o jeho přípravě a cestě turnajem.

Pro všechny milovníky standardu je každoročně vrcholem roku trojice kvalifikací na týmové MS (World Magic Cup – WMC), tedy WMCQ. Ty byly letos naplánovány na konec prázdnin, což je doba, kdy je na standardu nejvíce edic v celém rotačním cyklu, což slibuje hodně možností pro konstrukci decku.

 

Bohužel jsem celé léto trávil pracovně, takže jsem na první „kvaldu“, která byla v Praze 17. srpna, vůbec netestoval. Ba co víc, můj poslední competitive standard turnaj byl Game Day Journey into Nyx, který byl na konci května. I proto jsem se rozhodnul, že budu hrát deck, který jsem hrál tehdy na Game Day – BW Aggro s Athreosem. Podobný deck byl navíc k vidění na Pro Touru (jenom nehrál Athreose, nýbrž Ajaniho), takže jsem z toho měl dobrý pocit.

 

Turnaj pro mne začal dobře, když jsem zahájil výhrou nad Esper Humany, ale pak jsem si ani neškrtnul proti Jund Walkerům a poté můj skalp získala i dvě Monoblack Aggra a Monored s Rabblemasterem.

 

Bídné výkony na turnaji vlastně předvedla celá Tolarie, ačkoli se z Tolarie účastnilo dokonce dvanáct hráčů! Výjimkou byl pouze Honza Brožek, který s BW Midrangem bez jediné prohry dokráčel až do top8, kde nejprve porazil Kristiána Jandu s Fritkou, ale poté nestačil na pozdějšího vítěze – Josefa Vlacha s Jund Monstry.

 

Řekl jsem si, že to takhle nenechám a na další turnaj se připravím lépe. V týdnu navíc Petr Brožek dal ve známost, že se organizuje víkendový testing ve vile Petra Borůvky, která se nachází v malebné krkonošské vesničce Malé Svatoňovice (kousek od Rtyně v Podkrkonoší). Na takové akci jsem samozřejmě nemohl chybět!

 

Původně jsem chtěl hrát na dalším WMCQ GB Rock s Nissami, který vyhrál první „kvaldu“ v Německu, ale už po pár hrách bylo jasné, že deck je naprosto hrozný. Rozhodl jsem se tedy, že nebudu vymýšlet žádné složitosti a budu hrát Monoblack. Žádné splashe, prostě přímočará černočerná verze, která hraje to nejsilnější v playsetech. Ovšem nebyl bych to já, kdybych si do decku nepřidal nějaký „tajný tech“, takže jsem se rozhodl, že budu hrát v mainu Erebose a Lilču.

 

Výsledek byl tedy takovýto:

 

17× Swamp
4× Mutavault
1× Temple of Deceit
1× Temple of Malady
1× Temple of Malice
1× Urborg, Tomb of Yawgmoth
4× Pack Rat
4× Desecration Demon
3× Lifebane Zombie
4× Gray Merchant of Asphodel
1× Erebos, God of the Dead
4× Thoughtseize
4× Hero’s Downfall
3× Bile Blight
3× Underworld Connections
2× Devour Flesh
1× Ultimate Price
1× Sign in Blood
1× Liliana Vess

Sideboard:
4× Drown in Sorrow
3× Duress
3× Nightveil Specter
2× Doom Blade
1× Dark Betrayal
1× Pithing Needle
1× Devour Flesh

 

Možná vás zaujalo rozložení Templů. K tomuto kroku jsem se rozhodl, protože když soupeři náhodně uvidí v první hře jeden z templů, můžou se mylně domnívat, že mám v decku nějakou splash.

 

Druhá diskutabilní volba je playset Drownů v sidu. Podle mne jde o nutné zlo, jelikož nejhorší matchupy Monoblacku jsou potvůrkou decky, které Vás rychle přečíslí během pár úvodních kol a ty Drown spolehlivě zastaví.

 

Poznámka: Nikdy nesidujte Drown na Monoblue, je příliš situační a navíc se může stát, že vás znemožní Polymorphist’s Jest!

 

Intermezzo

V týdnu před WMCQ jsem se domluvil s Leošem Kopeckým, že se připojí k Tolarijské výpravě (tentokráte trošku prořídla, bylo nás osm i s Leošem) a hlavně že mi bude dělat společnost při cestě do Pardubic v pátek večer.

 

Z nějakého divného důvodu mu ale nikdo nechtěl půjčit deck, takže jsem mu slíbil, že mu ze zbytků doma postavím BW Humany. Když jsme deck dostavěli, bylo už po druhé hodině ráno, takže jsme šli rovnou spát a Leoš ani nemohl moc lamentovat, že hraje „hroznej močník“.

 

Spoiler alert – balíček vypadal takto a Leoš s ním uhrál 5:2, přičemž druhá prohra prý byla na soupeřův topdeck Drownu kolo před smrtí:

 

5× Plains
1× Swamp
4× Godless Shrine
4× Caves of Koilos
4× Mutavault
2× Mana Confluence
2× Temple of Silence
4× Soldier of the Pantheon
4× Tormented Hero
1× Boros Elite
1× Dryad Militant (nenašel jsem doma další Elitáře :) )
4× Prectinct Captain
4× Pain Seer
3× Imposing Sovereign
4× Banisher Priest
4× Xathrid Necromancer
2× Herald of Torment
3× Orzhov Charm
2× Boon of Erebos
1× Launch the Fleet (ačkoli já jsem navrhoval Ulcerate)
1× Speer of Heliod

Sideboard:
2× Banishing Light
2× Brimaz, King of Oreskos
2× Sin Collector
2× Keening Apparition
1× Duress
1× Blind Obedience
1× Doom Blade
1× Ultimate Price
1× Dark Betrayal
1× Rootborn Defenses
1× Deicide

 

Turnaj

Od té doby, co se Brněnské turnaje hrají na Faválu, jsem byl tam byl poprvé. Byl jsem tedy trochu překvapen tím, jak ošklivě sajta působí a že tam není normální hospoda, ani supermarket někde poblíž (samozřejmě jsem s sebou neměl nic k jídlu).

 

Už od pohledu bylo zároveň vidno, že nepřišlo zdaleka tolik hráčů, jako na pražský turnaj. Můj osobní tip byl 114 hráčů a nakonec jich bylo 118 :) To tedy znamenalo sedm kol, ve kterých bude s největší pravděpodobností potřeba uhrát 6:1 (5:1:1 při počtu hráčů, který se blíží 128, zpravidla na top8 nestačí), což ale není nic, co by Monoblack nedokázal, takže směle do toho!

 

1. kolo: David Záleský – Maze’s End

V prvním kole potkávám Davida, který se dnes rozhodl, že si odpočine od „judgingu“. Co jsem tak zpozoroval, tak David má v oblibě nekonvenční, většinou kontrolní decky, což se hned potvrdilo – v prvním kole vykládá Dimir Guildgate. Posměšných historek o tom, jak někdo v prvním kole až dokonce časového limitu trpěl proti Maze’s Endu je plno, tak jsem se začal obávat, aby se to nestalo i mně.

 

David naštěstí pro mě nehraje verzi s mlhami, ale s Revelacemi a Supreme Verdicty. Verdict v první hře nemá, a tak mi stačí „kombo“ Thoughtseize + Pack Rat.

 

Side in: 3× Nightveil Specter, 3× Duress, 1× Pithing Needle

Side out: 2× Devour Flesh, 1× Ultimate Price, 3× Bile Blight, 1× Hero’s Downfall

 

Mám trochu strach, aby David neměl v sidu třeba Brimaze, ale to se nepotvrzuje. Naopak ale vidím plno Revelací, Verdictů a dokonce i Planar Cleansingů. Po Verdictu a následné Revelaci je mi jasné, že mé šance na výhru se blíží nule, ale času je dost a tak hraju dál. David postupně zahraje všechny čtyři Revelace a na konci labyrintu mne nečeká nic dobrého…

 

Třetí hra je ukázka toho, proč je Monoblack tak silný – David nechá ruku se dvěma Verdicty, ale já mám dvě Thoughtseizy a tři Krysy.

 

2. kolo: Jan Findejs – GW Aggro

Povědomý soupeř, ale bohužel o jeho decku přílišné povědomí nemám, a tak v první hře rychle prohrávám na párek Červíčků z Advent Wurmů.

 

Side in: 2× Doom Blade, 1× Devour Flesh, 2× Duress (soupeř hraje Call of the Conclave)

Side out: 3× Underworld Connections, 1× Erebos, 1× Sign in Blood

 

Ve druhé hře se mi daří soupeře rychle přečíslit pomocí Krys. On draw to bude ale mnohem složitější. Soupeř zkraje hry chybuje, když zahraje Call of the Conclave namísto Fleecemane Liona, za což ho vytrestám Lifebane Zombie. Pak dá dvě Voice a Ajaniho a jelikož špatně blokuju Krysami (neuvědomil jsem si, že token z Voice stačí zablokovat Mutavaultem, protože se po combatu zmenší), tak se dostáváme do situace, kdy mi zbývá jeden život a velký Desecration Demon, zatímco na druhé straně je jedna bytost a dost životů na to, aby soupeř mohl jednou nechat démona projít.

 

Jsem tak odkázán na vrchní karty svého decku. Postupně mi ale přichází Pack Rat, Lifebane Zombie a dva Downfally, takže soupeře dostanu do situace, kdy musí každé kolo obětovat bytost do Démona a odtud už nevede cesta zpátky.

 

3. kolo: Jakub Erenyi – UW Control

Kuba hrál v předchozím kole s Leošem, takže vím, co mně čeká. Bohužel v první hře mi nedojde čtvrtá země na Démona a na druhé straně tak začne řádit Jace a po chvíli i Elspeth. A když mi Kuba do Thoughtseizy ukáže dva kántry, tak vzdávám.

 

Side in: 3× Duress, 1× Pithing Needle, 3× Nightveil Specter

Side out: 2× Devour Flesh, 1× Ultimate Price, 2× Bile Blight, 1× Pack Rat, 1× Hero’s Downfall

 

Ve druhé hře mám Thoughtseizu, která odhaluje Kubův keep 2× Vrata, 1× Island, 1× Mutavault, tak zahodím Azorius Charm, abych snížil jeho šanci na líznutí dalších zemí, a když Kuba dává ve třetím kole UB Temple, tak vím, že to Krysy zvládnou.

 

Třetí hra je jedním slovem "stronk". Začínám Duressem, pak dám Spektru a po Verdictu mám ideální follow-up v podobě Konekcí. Ty mě postupně nalížou další discard, včetně Liliany, která jde do hry po druhém Verdictu. A poté už je hra jasně v mojí režii, takže mi nevadí ani Kubova Elspetha. Krasojízdu zakončuji Gray Merchantem za 13!

 

Po tomto kole jsme z Tolarie tři se skóre 3:0 – kromě mě ještě Ondra Horák s Rabble Redem a opět i Honza Brožek s BW Midrangem. Naopak Petr Brožek s UG Devotion zjišťuje, jak to vypadá na 0:3 stole. Roman Vejdělek dokonce zbaběle utekl po dvou prohrách.

 

Objevuje se také další dobrá zpráva - před Faválem rozbaluje jakýsi „strécu“ stánek s jídlem, takže se snad i nasytím.

 

4. kolo: Luboš Vaníček – GW Aggro

Ani jeden z nás nemá tušení, co hraje ten druhý, z čehož vycházím vítězně já, jelikož Kuba nechal pomalou ruku s tripple Banishing Lightem. První dvě krysy a Démon tak sice umírají, ale druhý Démon a Lifebane Zombie už mají volnou cestu.

 

Side je stejný jako proti prvnímu GW Aggru

 

Druhou hru nejlépe vystihuje terminus technicus „křivule jak vrtule“. Soupeř se pouze dívá, jak postupně hraju Duress, Krysy, Lifebane Zombie, Démona a Gray Merchanta.

 

Dohrál jsem velmi rychle, takže jdu sehnat něco na zub. Během kola někdo vyspoiloval, že guláš od výše zmíněného stréca stojí 80,- a je to jenom voda s kouskem masa, takže jdu zkusit bagety na protější pumpu. Naštěstí stály lidových 59,- takže jsem si vzal hned dvě!

 

Po návratu zjišťuji, že 4:0 mají Ondra i Honza, tak snad se nevyřadíme navzájem…

 

5. kolo: Honza Brožek – BW Midrange

A je to tady! V pátém kole se cítím jako v Tolarii, já s Honzou sedíme u druhého stolu a na prvním hraje Ondra Horák. Hra probíhá v přátelské atmosféře, ačkoli hrajeme o přímý postup do top8 – vítěz totiž bude moci zbylá dvě kola zremizovat.

 

V první hře tlačím Krysami, které jsou podpořeny dvěma Mutavaulty, ale pak Honza hraje Blood Barona a Elspeth a najednou jsem ve hře jenom do počtu. Hru jsem si ale dost možná prohrál sám, měl jsem zkusit hned při prvním Baronově útoku doubleblockovat Mutavaultami (jak se později ukázalo, Honza removal neměl).

 

Bohužel si stále nejsem jistý, jak správně sideboardovat na BW, jelikož všechny moje karty jsou na něj velmi dobré, ale zároveň chci nasidovat Spektry (Lifebane Zombie exiluje Barona, takže musí zůstat). Nakonec zkouším alternativní strategii v podobě odsidování všech Thoughtseize (teorie je taková, že v late game budu mít více lepších topdecků).

 

Druhá hra skončila prakticky už ve čtvrtém kole, kdy dal Honza Erebose (one-of v sidu, jak jinak…). Smutně jsem se podíval na své dva Gray Merchanty v ruce a o pár kol později jsem šel na párek.

 

Po tomto kole jsme svědky zajímavého paradoxu, jeden z bratrské dvojice Brožků je první ve „standings“ a druhý úplně poslední (dropnutí hráči se tam totiž nezobrazují)…

 

6. kolo: Jakub Klímek – Jund Walkers

V první hře nemám třetí zemi, tak raději dávám v prvním kole Temple, než Thoughtseizu. Tak pak odhaluje pěknou ruku s Chandrou, Xenagosem a Nissou. Už v ten moment mi bylo jasné, že nemám šanci, nemaje žádný Downfall v ruce…

 

Side in: 3× Duress, 1× Pithing Needle, 2× Nightveil Specter (nic moc, ale je zajímavá v kombinaci se soupeřovými Coursery)

Side out: 2× Devour Flesh, 1× Erebos, 1× Bile Blight, 1× Lifebane Zombie, 1× Desecration Demon

 

Druhou hru mi dost ulehčuje soupeř svým keepem – čtyři černé karty, ale Sylvan Caryatid jako jediný zdroj černé many, takže nemám při Thoughtseizu moc těžké rozhodování. Soupeř ale černý zdroj dolízne, čímž unlockuje své dvě Thoughtseizy, Putrefy a Dark Betrayal. Já nakonec topdecknu Merchanta ve chvíli, kdy soupeř začíná stabilizovat Xenagosem. To srazilo soupeře až na jeden život, takže má Lilča byla chráněna před Seizou a mohla v klidu dojít pro druhého Merchanta.

 

Ve třetí hře pro změnu soupeř nechá zelenou ruku bez zeleného zdroje. Temple v prvním ale ihned nachází basic Forest. Soupeř tak postupně rampí až do Nissy, ale mezitím se na mé straně začínají množit Krysy, které postupně zabijou Nissu a pak i soupeře.

 

7. kolo: Jan „Hanz“ Hanzálek – Monoblue Devotion

Tak trochu jsem doufal, že budu moci remizovat do top8, ale to bohužel není možné. A co hůř, vůbec nevím, co Hanz hraje. Tipuju ho ale na Monoblue nebo UWčko.

 

První hra je dost divná, soupeř začíná Cloudfin Raptorem, ale nemá play do druhého kola. Já dám Krysu, ale nedojde mi třetí země. Hanz pokračuje jenom Anténkou (Hall of Triumph) a Bidentem. Já místo země topdeckuju Thoughtseizu, která ukazuje, že líznul Mastera. V dalším kole se do hry podívá Thassa a já už se chystám balit karty. Místo toho ale zabíjím Raptora a Hanz jen každé kolo scryuje dospod a nechává mne hrát, takže to Krysy zase jednou zvládly.

 

Side in: 3× Nightveil Specter, 2× Doom Blade

Side out: 3× Underworld Connections, 1× Sign in Blood, 1× Erebos

 

Ve druhé hře nechávám pohodovou ruku: Krysa, Démon, Downfall a čtyři země. Krysa ale dostane Hybridizací a pak lížu asi sedm zemí za sebou…

 

Až třetí hra tak rozhodne o tom, kdo postoupí do top8. V prvním kole dávám UB Temple a žertuji o tom, že to bude ta rozhodující karta, která mi umožní hrát karty ze Spektry. Spektru samozřejmě dávám ve třetím kole a úspěšně se projedu a exiluju Hybridizaci. Raději ale hraju Démona, za což jsem potrestán Domestikací.

 

Přecházím tudíž na plán B – Pack Rat. Hanz má ale aktivní Thassu, která mne začíná sjíždět. Do konce hry se už tak nesmí stát, aby měl Hanz devotion pět a více. V dalším kole lížu Bile Blight a když dává Hanz před útokem druhého Tidebinder Mage, tak už se vidím v top8. Démon ho totiž další kolo dostane do pomyslného „Abyss locku“. Bohužel Hanz další kolo líznul zřejmě nejlepší kartu v dané situaci – Domestikaci na Pack Rat token. Já ve svém removal nelíznul, takže smutně umírám na unblockable Frostburn Wierda. So close…

 

Nakonec je z toho 11. místo, desáté pro Ondru Horáka a top8 pro Honzu Brožka, který bude hrát v topce s UW Controlem Dominika Proška (pěkná rýmovačka).

 

Před začátkem top8 hrajeme přebíjenou s vyhranými boostery a Ondra Horák nachází v jednom boosteru Garruka a foilovou Nissu! Moje nejdražší karta byla Chief Engineer…

 

Bohužel, v top8 se Tolarii již tradičně nedaří, což se opakuje i zde, když Honza hladce prohrává 2:0. A tak opouštíme sajtu a rychle spěcháme na vlak (paní, která s námi byla v kupé vlaku, je mi trochu líto)... Příště už to ale určitě vyhrajeme!

 

Kumano

 

 
na začátek