WMCQ speciál

V neděli 17.8. se koná první ze série 3 kvalifikačních turnajů do národního týmu (WMCQ). Buďte v obraze co se týče technických záležitostí i formátu Standard.

Už tuto neděli se dozvíme, kdo se jako druhý přidá do českého MTG národního týmu. Prvním členem týmu a zároveň kapitánem je Stanislav Cifka, který tuto pozici, stejně jako loni, získal jakožto hráč s nejvíce profesionálními body za uplynulou sezónu.

 


O tom, co je WMCQ vůbec za turnaj a zda jej můžete hrát jsme vás již informovali ZDE.


 

Info k turnaji

Samotný turnaj se koná v neděli 17.8. v Centru pohybové medicíny na adrese Pyšelská 4, 149 00 Praha - Chodov

Začátek registrace je v 9:00, začátek turnaje v 10:00

Vstupné je 300,- Kč a už při registraci dostane každý účastník promo foil Geist of Saint Traft (pozor - platí pouze pro prvních 250 zaregistrovaných)

Formát Standard

 

Trialy

Pokud nejste na turnaj kvalifikovaní, můžete se i přesto zúčastnit, poku vyhrajete Last Chance Trial. Trialy se konají na stejné adrese jako WMCQ a začínají v sobotu 16.8. v 15h se vstupným 150,-. Trialů bude maximálně 10 a trial začne jakmile se do něj přihlásí 16 hráčů. Hraje se vyřazovacím způsobem a vítěz získá, krom možnosti hrát WMCQ, i 1 BYE do prvního kola a vstupné na WMCQ zdarma.

 

Co mít s sebou

Na turnaji budete odevzdávat decklist vašeho balíku. Formulář na decklist dostanete na místě, ale vyplnit si ho můžete klidně i doma. A nemusíte mít ani standardizovaný formulář, hlavní je dodržet všechny náležitosti. Oficiální decklist je ke stažení ZDE.

Dále vám stačí Standard balík.

Ideální je mít s sebou nějaké žetony/kostky a tokeny, pokud to váš balík vyžaduje. Dost to usnadní vaši orientaci během hry a nebudete se zbytečně rozptylovat zbytečným hledáním nebo půjčováním těchto náležitostí.

Důležitý je také papír (a tužka) na zapisování životů, jelikož jste povinni vést si záznam změny životů transparentním způsobem (nepoužívejte na to kostku, jelikož na ní nejsou zaznamenány změny životů a když vám někdo drkne do stolu, můžete se pak leda dohadovat se soupeřem, jaký stav vlastně byl). Pro záznam životů, podle aktuálních pravidel, NESMÍTE na competitive REL používat elektronické přístroje.

Dále je vhodné mít s sebou láhev s pitím, jelikož boj s žízní je to poslední s čím by mělo být nutné bojovat. I když bude na místě možnost občerstvení, předpokládám, že nebude povoleno nosit si sklenice k hracím stolům.

 

Jak bude vypadat turnaj

Když nepočítám Grand Prix, bude WMCQ zajisté jeden z největších turnajů konaných na našem území (pravděpodobně vůbec největší).


 


Kvalifikovaných je kolem 600 lidí.


 

Jaká bude reálná účast je však otázka. Třeba loni byla nejvyšší účast něco přes 160 hráčů. Sice bylo méně kvalifikovaných, ale i tak bych letos nějak dramatický nárůst nečekal. Můj odhad je maximálně něco přes 200 hráčů. Vycházím z toho, že plno z kvalifikovaných lidí Standard nehraje a pro lidi z druhého konce republiky nebude ani Geist za účast dostatečnou motivací (když si pro něj můžou zajít na WMCQ v Brně) a navíc jsou prázdniny.

Složení účastníků bude hodně různorodé a budou se tak moci setkat Pro hráči, lokální FNM hráči, Legacy/Modern specialisti a vlastně každý další, kdo MTG v uplynulém roce aspoň trochu víc turnajově hrál.

To mě vede k zamyšlení nad tím, jak by mohl turnaj vypadat spíše z pohledu metagame než možného počtu účastníků. Na turnaji se dá čekat hned několik skupin hráčů.

- ti, kteří berou kvalifikování vážně a podřídí tomu i svou přípravu a volbu balíku podle posledních trendů

- ti, kteří Standard hrají a vezmou si svůj aktuálně kompletní balík bez ohledu na to, jaké jsou trendy

- ti, kteří Standard nehrají a vezmou si to, co jim kdo půjčí

- ti, kteří berou WMCQ jako turnaj "zdarma" a vezmou si nějaký extravagantní výtvor, aby si den co nejvíc užili

Jelikož je na turnaj kvalifikovaný skoro každý, kdo alespoň trochu v minulém roce hrál, dá se čekat, že bude kvalifikováno i hodně lidí z jednotlivých týmů/komunit. A to povede k tomu, že ne všichni budou mít karty na stejný balík. S ohledem na toto, výše uvedené typy účastníků a to, že Standard je momentálně hodně široký a umožňuje hrát hodně archetypů, čekám hodně pestrou metagame, na kterou je dost těžké se připravit.

V takovou chvíli se zdá být nejlepší volbou hrát balík, který umíte hrát nejlépe a který vám svým stylem sedí. A také ten, který umí dělat ty nejlepší věci nebo má "free" vítězství (Thoughtseize into Pack Rat). A nebo samozřejmě ten, který vám zajistí nejvíce zábavy nebo toho, co od turnaje čekáte (pokud to není zrovna výhra). Ať tak nebo onak, je dobrá znát možnosti Standardové metagame. Pojďme se na nejhranější/neúspěšnější balíky podívat. Bude jich rovnou 10. Třeba si nějaký vyberete nebo se aspoň dozvíte, co můžete na turnaji rámcově čekat.


Přehled základních interakcí na Standardu (před JOU a M15) jsem zpracoval ZDE


 

Jak vypadá Standard

Standard je nyní poměrně jasně definovaný v tom smyslu, že se moc nedá očekávat nějaký zbrusu nový deck, který by všechny překvapil a byl zároveň dobrý proti všem. Dáno je to tím, že máme nejšiřší možný formát (8 edic) a síla mnoha kombinací karet je prověřená dlouhými měsíci hraní. Navíc se k formátu "vyjádřili" Pros na nedávném Pro Touru a lecos potvrdilo/vyvrátilo Grand Prix v Utrechtu minulý týden. Vybírat je opravdu z mnoha možností, tak se pojďme na ty nejdůležitější balíky podívat.

 

UWx Control

Do této kategorie patří klasické UW i Esper, případně Bant nebo UWR. Prostě všechny kontroly s UW základem - Sprinx's Revelation, Supreme Verdict a Jace, Architect of Thought. Verzí je více a momentálně nejslavnější je určitě ta, která zajistila nesmrtelnost Ivanu Flochovi. Ten vyhrál PT Magic 2015 s verzí extrémně zaměřenou na přežití, kdy byla jeho maindeck wincondicí ultimátka Jace nebo útok Mutavaultem a nesmrtelnost mu zaručoval Elixir of Immortality recyklující Sphix's Revelation.

Zdálo by se, že vzít balík, co vyhrál PT je dobrá volba, nicméně tuto verzi bych důrazně nedoporučoval nikomu, kdo s ní nemá extrémně nahráno. Pokud nevíte proč, podívejte se na některý Ivanův Feature Match. Musíte totiž hrát precizně a zároveň rychle a i tak budete často bojovat s časovým limitem kola. Pro "normálního" hráče se mi zdá mnohem přijatelnější verze se skutečnou wincondicí. Třeba verze, která pomohla Adamu Koskovi ke 14.místu na téže akci:


4 Temple of Enlightenment
4 Hallowed Fountain
3 Mutavault
5 Island
2 Temple of Deceit
2 Temple of Silence
5 Plains
2 Azorius Guildgate

1 AEtherling

1 Negate
2 Syncopate
4 Supreme Verdict
4 Sphinx's Revelation
3 Elspeth, Sun's Champion
2 Last Breath
4 Dissolve
4 Azorius Charm
4 Detention Sphere
4 Jace, Architect of Thought
1 Banishing Light
Sideboard
1 Last Breath
4 Nyx-Fleece Ram
2 Dispel
2 Glare of Heresy
1 Jace's Ingenuity
1 Jace, Memory Adept
2 Gainsay
1 Deicide
1 Elspeth, Sun's Champion

 


 

Monoblue Devotion

Po PT Magic 2015 se zdálo, že Monoblue odzvonilo, jelikož mu nesvědčí balíky se Supreve Verdictem a ty s hodně discardem a removalem. Nicméně hned následující týden v Utrechtu Monoblue Devotion opět slavilo úspěch hned se třemi zástupci v top8 a dvěma ve finále. Na WMCQ bych Monoblue určitě očekával, ať již proto, že se umístilo na GP, tak proto, že ho má hodně lidí postavené a nahrané s průběhu sezóny, kdy patřilo k naprosté špičce (dlouho platilo, že neepší 3 balíky jsou UWx, Monoblack Devotion, Monoblue Devotion). Monoblue je poměrně zajímavá volba a může se pokusit vytěžit z nástupu GW aggra a Monoredu, proti kterým by měl mít navrch.

4 Cloudfin Raptor
4 Frostburn Weird
4 Judge's Familiar
4 Master of Waves
4 Nightveil Specter
4 Tidebinder Mage
4 Thassa, God of the Sea

20 Island
4 Mutavault
1 Nykthos, Shrine to Nyx

2 Domestication
2 Cyclonic Rift
3 Rapid Hybridization

Sideboard
2 Aetherling
1 Domestication
1 Dispel
3 Dissolve
3 Gainsay
1 Negate
2 Bident of Thassa
2 Jace, Architect of Thought

 

 

Monoblack Devotion

Poslední z tradiční velké trojky je Monoblack Devotion. Balík mnohdy považovaný za vůbec nejlepší. Hraje karty považované za nejlepší na Standardu - Mutavault, Thoughtseize, Lifebane Zombie. Umí vyhrávat na rychlý Pack Rat plán, totální rozložení soupeřovi ruky/stolu nebo late game na karetní výhodu. Výhodou je, že na webu najdete mnoho návodů a decklist je poměrně jasný. Volbou MBD určitě nic nezkazíte. Nevýhoda je, že v mirroru nerozhoduje až tolik dobrá hra a zkušenosti jako to, jaké karty si kdo lízne (aspoň tak se vyjádřil Owen Turtenwald, zřejmě nejznámější hráč tohoto decku). Proto on sám na PT sáhl k variantě s bílou, která následuje.

20 Swamp
4 Mutavault
1 Urborg, Tomb of Yawgmoth

4 Pack Rat
4 Lifebane Zombie
4 Desecration Demon
4 Gray Merchant of Asphodel

4 Thoughtseize
3 Bile Blight
4 Devour Flesh
4 Underworld Connections
4 Hero's Downfall

Sideboard:
4 Duress
2 Ultimate Price
1 Underworld Connections
1 Bile Blight
2 Erebos, God of the Dead
1 Liliana Vess
3 Drown in Sorrow
1 Pithing Needle

 


 

BW Midrange

Jedna z variací na Monoblack devotion (k vidění jsou často i verze se zelenou splashí, méně s červenou a poslední SCG dokonce vyhrála verze s modrou na Negate v sideboardu). Přidání bílé má za cíl, zejména díky Blood Baronovi, vylepšit o pár procent mirror (ten se stále točí hlavně kolem Underworld Connection) a matchup s GW aggrem. Výhoda v mirroru je pak právě tím, proč na PT sáhli mnozí hráči z velkých týmů po verzi s bílou.  

1 Plains
8 Swamp
4 Caves of Koilos
4 Godless Shrine
4 Temple of Silence
4 Mutavault
1 Urborg, Tomb of Yawgmoth

4 Pack Rat
3 Lifebane Zombie
3 Desecration Demon
3 Blood Baron of Vizkopa
1 Obzedat, Ghost Council

4 Thoughtseize
3 Bile Blight
2 Devour Flesh
1 Ultimate Price
3 Underworld Connections
2 Elspeth, Sun's Champion
3 Hero's Downfall
2 Banishing Light

Sideboard:
1 Underworld Connections
3 Duress
1 Sin Collector
3 Doom Blade
2 Last Breath
1 Erebos, God of the Dead
2 Deicide
2 Drown in Sorrow

 

 

GW aggro

Zástupce aggro balíků, který hraje na kvalitu svých bytostí. V podstatě na každém slotu má lepší bytost (co se rozměrů týká) než jeho konkurenti a vše je doplněno univerzálním removalem a možností "kombo" zakončení díky Ajanimu. Balík není úplně tak tupý tlačák, jak by se na první pohled mohlo zdát a není úplně snadné proti němu hrát, jelikož soupeř s otevřenými manami může reprezentovat jak bytost, tak trik nebo monstrositu Liona. Na PT byl určitě skvělou volbou, jelikož se nečekalo tolik Monoblue, se kterým nemá až tak úžasný matchup, ale je otázkou, nakolik se Monoblue bude hrát po jeho úspěchu na GP Utrecht. Každopádně je GW určitě dobrá volba i pro méně zkušené hráče. 

3 Experiment One
3 Soldier of the Pantheon
2 Sunblade Elf
1 Dryad Militant
4 Fleecemane Lion
4 Voice of Resurgence
4 Selesnya Charm
3 Loxodon Smiter
2 Boon Satyr
3 Ajani, Caller of the Pride
3 Banishing Light
4 Advent of the Wurm

4 Temple Garden
4 Mana Confluence
8 Forest
8 Plains

Sideboard:
3 Unflinching Courage
2 Skylasher
2 Setessan Tactics
2 Ajani's Presence
1 Archangel of Thune
1 Pithing Needle
2 Gods Willing
1 Reclamation Sage
1 Deicide

 


 

Rabble Red

Co by to bylo za Standard bez monored tlačáku. O tom, že je Goblin Rabblemaster skvělý jsem psal už před Prerelease. Opět balík, který by se mohl zdát jako dobrá vola pro méně zkušené hráče. A do jisté míry je to tak. Jen bych chtěl upozornit na jednu potíž. Pokud nebudete hrát optimálně úplně každé kolo a nevytěžíte z každé vaší karty maximum, balík to za vás sám moc často neuhraje. Power level karet není až takový, že byste se mohli vyhrabat ze situace, do které jste se chybou dostali. Většina karet má na monored až mnoho schopností a už jen správný výběr bytosti do prvního kola je často rozhodující faktor pro úspěch v zápase. Výhodou je, že o hraní a sideboardování s balíkem se po PT objevilo hned několik článků od předních světových hráčů a je tak možnost jednoduše načerpat užitečné informace. Důležité je vědět, jaké karty jsou ve kterém matchupu klíčové a vyplatí se je šetřit a rozhodující chvíli (hlavně Legion Lozalist). Taky se skoro nikdy nevyplatí nechávat si onelander, i kdž se může zdát, že můžete každé kolo hrát one drop. Hodnota vašich onedropů je totiž v tom, že jich zahrajete několik za kolo ještě předtím, než soupeř začne hrát jeho dobré karty. Nevýhodou balíku je to, že už s ním nikoho nepřekvapíte - díky jeho úspěchům a opět i článkům na webu.

3 Ash Zealot
4 Burning-Tree Emissary
4 Firedrinker Satyr
2 Firefist Striker
4 Foundry Street Denizen
4 Goblin Rabblemaster
3 Legion Loyalist
4 Rakdos Cackler
4 Rubblebelt Maaka
3 Lightning Strike
4 Stoke the Flames
18 Mountain
3 Mutavault
Sideboard
2 Dynacharge
4 Eidolon of the Great Revel
1 Legion Loyalist
2 Magma Spray
2 Mizzium Mortars
2 Skullcrack
2 Titan's Strength

 


 

Gr Devotion

Zelená Devotion je nejultimátnější balík fieldu, kterému když nenarušíte hru, umí ty největší věci na formátu. Na druhou stranu, pokud mu ji narušíte, což dělají dva z nejsilnějších balíků (Monoblack, UW), je to horší. Z tohoto důvodu začali hráči zařazovat více "grindy" karty, jako Courser of Kruphix a Planeswalkery, čímž došlo k oslabení síly Garruka a snížení jeho počtu. Balík proto trpí trochu schiizofrenií, jelikož si nechává explosivní základ a doplňuje ho kartami, které explosivní nejsou a naopak vítají delší hru. Balík také trpí tím, že ho žádný ze světových hráčů vyloženě neprosazuje a na netu se nedá najít optimální verze (pokud taková vůbec existuje).

4 Nykthos, Shrine to Nyx
4 Stomping Ground
4 Temple of Abandon
10 Forest
1 Mana Confluence

4 Elvish Mystic
2 Sylvan Cariatid
4 Voyaging Satyr
4 Burning-Tree Emissary
3 Courser of Kruphix
4 Polukranos, World Eater
4 Genesis Hydra
1 Xenagos, God of Revels
1 Nylea, God of the Hunt

3 Domri Rade
3 Xeneagos, the Reveler
2 Garruk, Caller of the Beasts
2 Nissa Worldwaker

Sideboard:
1 Xenagos, God of Revels
2 Setessan Tactics
1 Hornet Queen
1 Reclamation Sage
3 Nylea's Disciple
2 Mizzium Mortars
3 Mistcutter Hydra
2 Plummet

 


 

WR Burn

Po Burnu by mohlo sáhnout mnoho hráčů, kteří se domnívají, že když nemají formát nahraný, není nic snažšího, než střílet blesky do hlavy. Burn přeci musí být to nejjednodušší na hraní, že? Jen težko by mohli být dále od pravdy. Burn je mnohými zkušenými hráči považován naopak za balík nejtěžší, jelikož jeho hraní zahrnuje plno rozhodnutí a často i měnění herního stylu (kombo, kontrol). Je potom opravdu velký rozdíl v tom, jestli někdo jen střílí blesky do hlavy a nebo balíku rozumí a naplno využívá jeho možností. Malá poznámka k Burnu od Jamese Fazzolariho, velkého propagtora této strategie - dobrý hráč Burnu se od toho průměrného liší už v tom, že hraje maindeck Young Pyromancery a ten průměrný Eidolon of Great Revel.

4 Chandra's Phoenix
4 Young Pyromancer
1 Eidolon of the Great Revel

9 Mountain
4 Battlefield Forge
4 Mutavault
3 Sacred Foundry
4 Temple of Triumph

4 Boros Charm
4 Lightning Strike
4 Searing Blood
4 Shock
3 Skullcrack
4 Stoke the Flames
4 Warleader's Helix

Sideboard
1 Banishing Light
3 Chained to the Rocks
1 Eidolon of the Great Revel
4 Satyr Firedancer
1 Skullcrack
1 Wear
2 Chandra, Pyromaster
2 Glare of Heresy

 


 

Jund Walkers

Balík, který vyhrává delší hry na karetní výhodu s Planeswalkerů. Nakonec se ukázalo, že Nissa opravdu nepotřebuje monogreen deck, jak se zprvu myslelo, ale to jste se mohli dozvědět už před Prerelease z našeho videa. Ryvhleji se do late game dostanete díky manaakceleraci a removalu. Ačkoli balík slaví úspěchy (dvě jeho různé verze byly v top8 na PT), tak se netěší takové popularitě a není příliš hraný. To by se ale mohlo změnit třeba na WMCQ. Existuje také více buildů a balík je schopen se dobře adaptovat na metagame, pokud ji správně odhadnete. Skrývá v sobě také hodně malých rozhodnutí každé kolo a proto bych ho nezkušeným hráčům nedoporučoval.

4 Elvish Mystic
4 Sylvan Caryatid
4 Courser of Kruphix

2 Chandra, Pyromaster
4 Nissa, WorldWaker
1 Vraska the Unseen
4 Xenagos, the Reveler

3 Forest
1 Blood Crypt
3 Llanowar Wastes
2 Mutavault
2 Overgrown Tomb
4 Stomping Ground
4 Temple of Abandon
4 Temple of Malice
1 Urborg, Tomb of Yawgmoth
1 Abrupt Decay
1 Golgari Charm
1 Putrefy
2 Ultimate Price
2 Dreadbore
3 Mizzium Mortars
1 Rakdos's Return
2 Thoughtseize

Sideboard
4 Mistcutter Hydra
2 Scavenging Ooze
2 Doom Blade
1 Golgari Charm
2 Magma Spray
1 Mizzium Mortars
1 Rakdos's Return
2 Thoughtseize

 


 

Jund Monsters

Balík, který je v podstatě předchozím evolučním stádiem Jund Planeswalkerů a hrával se se střídavými úspěchy i v čistě RG variantě. Je to poctivý tlačák, který nevyžaduje až tolik rozhodnutí jako Jund Walkers a soustředí se spíše na rychlejší ukončení hry než jeho sférochodecký kolega. Nemá až tolik instatních triků (krom Rampagera), takže se v tomto ohledu proti němu hraje lépe než třeba proti GW. Na druhou stranu má haste hrozby a dokáže dát, stejně jako GW, hodně damage v podstatě odnikud.

1 Temple of Malice
2 Mutavault
4 Blood Crypt
4 Forest
4 Overgrown Tomb
4 Stomping Ground
4 Temple of Abandon

1 Sire of Insanity
2 Courser of Kruphix
3 Scavenging Ooze
4 Elvish Mystic
4 Ghor-Clan Rampager
4 Polukranos, World Eater
4 Stormbreath Dragon
4 Sylvan Caryatid

3 Xenagos, the Reveler
4 Domri Rade

1 Mizzium Mortars
3 Dreadbore

Sideboard:
2 Thoughtseize
1 Garruk, Caller of Beasts
1 Chandra, Pyromaster
2 Ultimate Price
2 Golgari Charm
2 Abrupt Decay
3 Mistcutter Hydra
1 Mizzium Mortars
1 Sire of Insanity


 

Z dalších balíků se dá očekávat i variace na monoblack aggro nebo různé white weeenie (obzvlášť zajímavá je boros verze se 4x Obelisk of Urd).

Doufám, že vám alespoň rámcově článek napověděl, jak se na WMCQ neztratit.

Přeju vám tam hodně štěstí a zábavy.

Petr Brožek

 

 
na začátek