Změn není nikdy dost, aneb tak nám zabili PTQ paní Müllerová

Jarda Bílek se zamýšlí nad oznámenou změnou ve struktuře PTQ.

Přesně na tuto notoricky známou větu z románu Jaroslava Haška jsem si vzpomněl při čtení nejnovějších změn v organizovaném hraní Magicu.

 


Kompletní popis nové podoby PTQ je na oficiálních stránkách Wizards of the Cost je ZDE (v angličtině).

 

Ve stručnosti je nový formát PTQ následující: 

 

PTQ, jak jsme je dosud znali (například tradičně konaná 2 PTQ každou sezónu i v naší republice, kdy vítěz získal kvalifikaci a letenku na PT), budou nahrazena tzv. Regionálními PTQ, které se budou konat v jeden den po celém světě (v Evropě jich bude 8). Top 4 (top8 při 128 a více účastnících) se kvalifikují na PT a dostanou letenku. 

Regionálního PTQ se mohou účastnit pouze hráči kvalifikovaní skrze tzv. Preliminary PTQ. Tyto turnaje mají vyloženě lokální charakter, kdy jeden takový turnaj může pořádat každou sezónu každý obchod na úrovni Advanced nebo vyšší.

 

Každý hráč může hrát libovolný počet Preliminary PTQ a v případě kvalifikace pak i právě jedno Regionální PTQ, kdekoli na světě.

 

Zároveň je důležité zmínit, že šance kvalifikovat se na PT bude zvýšena navýšením počtu Grand Prix turnajů na 54 za rok (14 v Evropě) a tím, že kvalifikaci na PT a zároveň letenku získá top8 na každém GP bez ohledu na počet účastníků.   


  

Nevím, jestli je to s Wizardy tak zlé, jako s Rakouskem v letech první světové, nicméně mi úprava PTQ (kvalifikace na Pro Tour) nepřipadá příliš dobrá a nevím, zda se nám ji podaří nějak „prošvejkovat“.

                                

Není tajemstvím, že Wizardi museli/musí nějakým způsobem řešit problém PTQ, protože se bytostně dotýká jednoho z pilířů obchodní strategie Magicu. A sice možnosti zahrát si na PT proti nejlepším hráčům světa a snít svůj malý sen o vlastní slávě, uznání, porci cestování a tučné finanční odměně.

 

Co ale dělat v momentu, kdy počet účastníků PTQ stále roste a dostat se na PT je tak stále těžší a těžší?

Ba, co více, pro organizátory na řadě míst začal být i problém, s ohledem na velikost, samotné PTQ pořádat, a pro hráče někdy i odehrát. Nejen prostor, ale ani čas nelze nafukovat donekonečna a dvoudenní PTQ by určitě představovalo logistickou komplikaci pro všechny zúčastněné.


Cesty  z nastolené situace byly pochopitelně především dvě.

  1. 1. navýšit počet kvalifikací či premiových turnajů
  2. 2. snížit počet lidí, kteří si mohou kvalifikaci na PT zahrát

 

Jak již víte, vybrali si Wizardi nakonec druhou, a podle mého názoru, pro hráče horší možnost. Chápu, že při zvýšení počtu PTQ by se museli naopak potýkat s neúměrným nárůstem účastníků na samotném PT. Ostatně již dnes je na 16kolovém PT výrazně těžší uhrát top8, než v době, kdy mělo celé PT jen 14 kol základní části. Náklady na ceny a organizaci takového turnaje jistě také nejsou zanedbatelné.

Současnou podobu, kdy vlastně v praxi dojde k omezení účastníků PTQ na ty dopředu kvalifikované, považuji za nejnešťastnější možné řešení. Podle mého názoru to dlouhodobě povede k přechodu potenciálních zájemců o profesionální hraní směrem k jiným hrám a aktivitám.

Situace, kdy musíte nejprve získat slot na kvalifikaci na PTQ a pak i na samotném PTQ, je totiž vlastně taková pěkně maskovaná železná panna. Průměrný účastník PTQ, jenž se věnuje i jiným aktivitám a studiu/práci, totiž musí investovat více času a naprosto všem účastníkům to prodlužuje průměrný interval, za který své PTQ vyhrají. Jistě lze namítat, že současná úprava jde naproti velmi aktivním hráčům,  podobně jako tomu bylo před lety s úpravou ratingu a byes na GP, avšak nemyslím si, že by i tito hráči byli jasnými vítězi v této partii. Dostávají se sice do krátkodobě lepší pozice, avšak pokud současné změny povedou ke snížení počtu aktivních hráčů, prodělají na tom ve výsledku také.

Tím se dostáváme k poslední zajímavé „srandě“ avizovaných změn a totiž k samotným „novým PTQ“. Pokud jich podle rozpisu bude jen 8 v Evropě, je celkem solidní šance, že se takový turnaj nemusí odehrávat v ČR a nutnost dojíždění do jiného státu regionu Středovýchodní Evropy by opět snižoval výhledy na účast většího množství našich hráčů.

Uvedená změna na mě opět dělá dojem, že je šita na míru severní Americe a výrazně opomíjí politicko-geografické reálie zbytku světa. Je zbytečným nošením dříví do lesa plakat nad reáliemi Evropy či Jižní Ameriky, ale ví se už, kam budou dojíždět třeba Izraelci?

I kdybychom tak nakonec získali jackpot v podobě práva na organizaci regionálního PTQ v ČR, nezastíní to fakt, že se jedná o změnu, která celosvětové MTG komunitě spíše možnost soutěžního hraní komplikuje, nežli by ji zjednodušovala. Ano, já vím, že se dá protiargumentovat tím, že současná změna má napomoci malým a lokálním klubům a jedná se o cestu, která i v ČR může přinést více Magicu do periferií, protože si svou „kvaldu“ na PTQ bude moci organizovat každý druhý lokální klub. Jenže je to opravdu takový výhra?

Minimálně v ČR vidíme, že některé mimopražské lokality dokáží organizovat zajímavé turnaje, téměř bez podpory, již roky, a současná změna určitě neznamená chutnou večeři, ale spíše jen ohlodané kosti. Vlastně je to jako dostávat nekonečnou zásobu Ibalginu na bolest zubu s vědomím, že nikdy nebudu mít možnost nechat si ho vytrhnout.

Podobné je to i s oněmi regionálními PTQ. Je výborné mít možnost zahrát si něco, jako lokální mistrovství či velký turnaj daného koutu světa, ale proč u všech svatých takto? Proč za cenu naprostého zprznění PTQ turnajů? Nebylo by lepší cestou zachovat tradiční mistrovství každého státu tak, jak jsme ho znali před lety nebo se vrátit k modelu mistrovství jednotlivých „světadílů“, jako tomu bylo kolem roku 2000?

Pevně věřím, že by podobnou změnu hráčská komunita uvítala raději.

Mimo to, pokud lze označit Pro Tour za marketingový pilíř Magicu, sledujeme v posledních letech, jak nejen v USA, dochází k organizaci stále větších turnajů o prestižní ceny pod taktovkou soukromých subjektů. Takovým podnikům sice chybí to kouzelné slovo Pro Tour, ale třeba je jen otázka času, kdy k tomu dojde a soukromé turnaje tak nebudou nabízet jen srovnatelné finanční ohodnocení, ale i symbolický status.

Z mého pohledu by to nebyl špatný krok. A pokud nechtějí Wizardi navyšovat propagační náklady Magicu, i krok logický a asi nejlepší možné řešení.

Sečteno a podtrženo nepovažuji současné „vylepšení“ za výhodné pro většinu účastníků PTQ a byl bych radši, kdyby od těchto změn ještě Wizardi upustili a vydali se jinou cestou. Možností je totiž řada a některé jsem načrtl i v tomto krátkém textu. Rozhodně nás však zajímá i váš názor na tuto problematiku a budeme rádi, když se o něj podělíte s ostatními v komentářích.

Jaroslav Bílek

 

 
na začátek